МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМ ТА ПРОЦЕСІВ

Освітня програма: Інформаційна безпека телекомунікаційних систем і мереж (магістр)

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМ ТА ПРОЦЕСІВ
Код дисципліни
ОК 04
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Студент повинен знати сутність фундаментальних принципів, що лежать в основі створення математичних моделей систем і процесів відповідного класу, готові напрацювання в сфері математичного моделювання систем і процесів, що використовуються в системах обробки, зберігання, захисту і передавання інформації телекомункіційними каналами різної природи, способи використання готових стандартних моделей при розробці, виготовленні, впровадженні та експлуатації програмно-апаратних засобів зберігання, передачі, обробки та захисту інформації. Студент повинен вміти класифікувати процеси створення інформаційних потоків в телекомунікаційних каналах, пояснити вибір типу математичної моделі, використовувати висновки, напрацювання та канонічні математичні методи теорії систем та стандартні типи математичних моделей, використовувати висновки, напрацювання та канонічні математичні методи теорії систем та стандартні типи математичних моделей.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна "Математичне моделювання систем та процесів" є обов’язковою компонентою освітньої програми і використовує результати вивчення обов’язкової дисципліни “Теорія передавання інформації” цієї ОП, а також “Вища метаматика”, “Спеціальні розділи вищої математики”, “Загальна фізика”, “Основи теорій кіл”, “Цифрове оброблення сигналів”, “Основи теорії передавання інформації”, “Сигнали та процеси в радіотехніці”, які викладаються на ОР “бакалавр”. Навчальна дисципліна "Математичне моделювання систем та процесів" є основою для обов’язкових компонент “Наноелектроніка”, “Наноструктурні компоненти радіоелектронних засобів” та “Оптимізація проектування радіоелектронних засобів”.
Зміст навчальної дисципліни
У навчальній дисципліні розглядаються основні положення теорії систем та принципи побудови їх моделей різних класів. Викладаються методи математичного описання властивостей і структури систем і процесів, побудови ізоморфних математичних моделей різного класу, методи дослідження адекватності і валідності математичних моделей, принципи аналізу стійкості та збіжності математичних моделей. Розглядаються оцінки достовірності результатів соделювання та фундаментальні принципи її підвищення.
Рекомендована та необхідна література
1. М. Месарович, Я. Такахара, Общая теория систем: Математические основы // М:-"Мир",1978, 311 с. 2. Г. П. Чуйко, О. В. Дворник, О. М. Яремчук. МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМ І ПРОЦЕСІВ. Миколаїв – 2015. ISBN 978-966-336-340-0. 3. Шварц М. Сети связи: протоколы, моделирование и анализ: В 2-х томах. Пер.с англ..- М.: Наука, 1992. 4. Математичні основи теорії телекомунікаційних систем: Підручник для студентів вищих навч. закладів/ За редакцією Поповського В. В.– Харків: «Компания СМІТ», 2006. – 564 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна індивідуальна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: протягом семестру передбачено проведення однієї письмової модульної контрольної роботи (ПКР) за матеріалами лекцій. Іншою формою контролю є усна доповідь на семінарському занятті або реферат за матеріалами самостійної підготовки. Критично-розрахунковий мінімум 36 балів за семестр. Підсумкове оцінювання (у формі іспиту): форма іспиту – письмово-усна. Екзаменаційний білет іспиту складається із 4 питань, кожне питання оцінюється від 0 до 10 балів. Всього за іспит можна отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менше ніж 60 балів, при цьому оцінка за іспит не може бути меншою 24 балів.
Мова викладання
Українська