Бази даних та інформаційні системи

Освітня програма: Програмні технології інтернет речей

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Бази даних та інформаційні системи
Код дисципліни
ДВС.5.04.02
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
– Знати етапи проектування інформаційних систем. – Знати методи проектування інформаційних систем. – Знати методи візуального представлення роботи вузлів інформаційної системи. – Знати програмні засоби проектування та програмної реалізації баз даних. – Вміти програмно реалізовувати базу даних. – Вміти програмно реалізовувати інтерфейс інформаційної системи. – Здатність працювати в команді, вироблення у студентів практичних навиків групової роботи з застосуванням відповідних методів і прийомів отримання, зберігання й обробки даних та їх представлення сучасними технічними можливостями.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування дисциплін «Розподілені системи збору інформації», «Алгоритми та структури даних», «Технології програмування», «Об'єктно-орієнтоване програмування», «Основи інформаційної безпеки». 2) знання теоретичних основ мов програмування для застосування їх для можливості виконання лабораторних робіт. 3) володіння елементарними навичками основ алгоритмізації та програмування.
Зміст навчальної дисципліни
В курсі вивчається теоретична основа етапів створення інформаційної системи: перед проектне уточнення завдань до інформаційної системи, створення моделей IDFO, DFD для розуміння зв’язків між діяльностями у предметній області та створення логічної бази даних, проектування UML діаграм роботи вузлів майбутньої інформаційної системи. Лабораторні заняття присвячені практичній реалізації інформаційної системи, що містить розгалужену базу даних та зрозумілий зовнішній інтерфейс. Результатом проходження курсу є набуття теоретичних знань методології створення інформаційних систем та отримання практичних навичок з їх реалізації. Основне завдання вивчення дисципліни полягає в опануванні здобувачами освіти необхідних знань і практичних навичок використання існуючих засобів для проектування та практичної реалізації інформаційних систем. Здобувачі мають засвоїти етапи проектування інформаційних систем, створення моделей та діаграм у відповідності до системи, що розробляється та опанувати програмні засоби програмної реалізації баз даних та інтерфейсу інформаційної системи. У процесі навчання студенти вчаться проводити системний аналіз об’єктів проектування та обґрунтовувати вибір структури, алгоритмів та способів циркулювання інформації в інформаційних системах та технологіях. А також, аргументувати вибір програмних та технічних засобів для створення ІСТ на основі аналізу їх властивостей, призначення і технічних характеристик з урахуванням вимог до системи і експлуатаційних умов. Дисципліна завершується презентацією проекту за індивідуально обраною темою.
Рекомендована та необхідна література
– Трофименко О. Г. О 64 Організація баз даних : навч. посібник / О. Г. Трофименко, Ю. В. Прокоп, Н. І. Логінова, І. М. Копитчук. 2-ге вид. виправ. і доповн. – Одеса : Фенікс, 2019. – 246 с. ISBN 978-966-928-395-5 – Тарасов О. В., Федько В. В., Лосєв М. Ю. Проектування баз даних: навч. посіб. Х. : Вид. ХНЕУ, 2011. 200 с.. – Проектування інформаційних систем: Загальні питання теорії проектування ІС (конспект лекцій) [Електронний ресурс]: навч. посіб. для студ. спеціальності 122 «Комп’ютерні науки» / КПІ ім. Ігоря Сікорського; уклад.: О. C. Коваленко, Л. М. Добровська. – Електронні текстові дані (1 файл: 2,02 Мбайт). – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2020. – 192с – Бази даних та інформаційні системи [Електронний ресурс]: рекомендації до лабораторних робіт для здобувачів освітнього ступеня «бакалавр» спеціальності 126 «Інформаційні системи та технології» освітня програма «Програмні технології інтернет речей» уклад.: М.В. Гладка, О.В. Кравченко: КНУ, 2020.–  89 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Оцінка за семестр формується шляхом успішного виконання та обов’язкового захисту лабораторних, практичних робіт та презентація проекту за індивідуально обраною тематикою. А також, реферативних виступів на практичних заняттях та відповідей при бліцопитуванні на лекційних заняттях. За 1 доповнення або відповідь на питання при бліцопитуванні студент отримує 1 бал. Таких відповідей може бути 3. Реферативна доповідь на практичному занятті може оцінюватися від 5 до 7 балів. Практичних робіт 7, що оцінюється від 3 до 5 балів. Лабораторних робіт всього 3 від 5 до 8 балів за кожну. Перед виконанням практичних та лабораторних робіт здобувач обирає індивідуальну тему предметної області дослідження. З текстів практичних та лабораторних робіт за заздалегідь складеним планом здобувач формує пояснювальну записку до проєкту індивідуальної роботи, що відповідає основним пунктам бакалаврської роботи.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра інформаційних систем та технологій
Факультет інформаційних технологій