Менеджмент

Освітня програма: Еконофізика

Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем

Назва дисципліни
Менеджмент
Код дисципліни
ОК 32
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студент повинен знати соціально-психологічні проблеми менеджменту, проблеми мотивації, організування та контролю діяльності працівників організації, проблеми управління розвитком, змінами, групами; демонструвати системні знання концепцій, категоріального апарату менеджменту як науки та функціональної сфери господарської діяльності ринкових суб’єктів; вміти вести усне і письмове професійне спілкування українською мовою, підготувати й виступити з само презентацією; управляти своїм навчанням з метою самореалізації в професійній сфері; застосовувати системний підхід при вивченні основних теоретичних положень курсу.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсів «Економічна теорія», «Вища математика», «Мікроекономіка», «Економіка підприємства». Знання теоретичних основ макро- та мікроекономіки, психології, соціології, права, економічної теорії, фінансів, економіки підприємства. Вміння розраховувати економічні показники, обробляти статистичні дані, аналізувати статистичну інформацію. Володіння елементарними навичками: математичного моделювання, прогнозування, користування Microsoft Office Word, Microsoft Office Excel, Microsoft PowerPoint.
Зміст навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни складається з таких змістових модулів: 1. «Теоретичні основи менеджменту». Предмет, мета і завдання менеджменту. Історична періодизація розвитку менеджменту. Сучасна система поглядів на менеджмент. Особливості управлінської праці. Сутність поняття «організація». Основні ознаки та класифікація організацій. Складові внутрішнього і зовнішнього середовища прямого та непрямого впливу. Характеристика залежності цілей підприємства від стадії життєвого циклу. Особливості формальних та неформальних груп. Сили конкуренції за М.Портером. Сутність та особливості проведення PEST, SWOT, SNW-аналізів, бенчмаркінг. Організаційна структура управління: сутність поняття, принципи побудови, класифікація. Методи управління. Поняття і загальна характеристика комунікацій; види комунікацій в управлінні. 2. «Практичні засади менеджменту». Планування як функція менеджменту : сутність, задачі планування, принципи, види планування і їх взаємозв'язок. Сутність функції організовування, основні складові. Централізація і децентралізація при побудові організаційної структури підприємства. Визначення обов'язків і повноважень. Поняття і роль мотивації у менеджменті. Потреби і винагороди, мотиви і стимули. Мотиваційний клімат у колективі. Мотиваційна структура людини. Зміст та види контролю. Процес контролю, етапи його здійснення; ефективність і техніка проведення контролю. Організація самоконтролю в організації. Керівництво в організації. Особистий вплив і влада. Необхідність влади в управлінні. Баланс влади. Форми влади і впливу. Класифікація основ влади. Порівняльна характеристика різних методів впливу на підлеглих.
Рекомендована та необхідна література
1. Положення про організацію освітнього процесу у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. 2-га редакція. URL : https://www.univ.kiev.ua/pdfs/official/Polozhennia-pro-organizatsiyu-osvitniogo-procesu11_04_2022.pdf (дата звернення 05.09.2022). 2. Кузьмін О. Є., Мельник О. Г. Основи менеджменту : підручник. К. :“Академвидав”, 2003. 416 с. 3. Білорус Т.В., Горбась І.М. Менеджмент: практикум. К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2014. 471 с. 4. Жилінська О.І., Деркач О.Г. Менеджмент. Практикум для неекономічних спеціальностей: навчальний посібник. Київ: Прінтеко, 2021. 328 с. 5. Міждисциплінарний словник з менеджменту : навч. посіб. / за ред. Д. М. Черваньова, О. І. Жилінської. К. : Нічлава, 2011. 624 с. 6. Осовська Г.В., Осовський О.А. Менеджмент: Підручник. Видання 4-е, перероблене і доповнене. - К.: Кондор-Видавництво, 2015. - 563 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекції, практичні роботи, практичні заняття, дискусія, ділова гра, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрова кількість балів: макс. 60 балів / мінім. 36 балів; Підсумкова контрольна робота: макс. 40 балів / мінім. 24 балів; Підсумкова оцінка: макс. 100 балів / мінім. 60 балів Підсумковий контроль здійснюється у формі письмової контрольної роботи, яка оцінюється максимум у 20 балів та проводиться на одному з останніх семінарських занять з дисципліни. Підсумкова оцінка з дисципліни студенту виставляється за результатами роботи протягом семестру як сума балів, отриманих впродовж навчального семестру, включаючи бали, отримані за виконання самостійної роботи та підсумкової контрольної роботи. Іспит виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра менеджменту інноваційної та інвестиційної діяльності
Економічний факультет