Історична урбаністика

Освітня програма: Історія України

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історична урбаністика
Код дисципліни
ОК 19
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати термінологічно-понятійний реєстр, його зміст, джерела та літературу до курсу, періодизацію; особливості появи та розвитку міських поселень від найдавніших часів до початку ХХІ ст. Знати перебіг суспільно-політичного та соціально-економічного життя в міських центрах різних регіонів від найдавніших часів до початку ХХІ ст. Знати закономірності, особливості і специфічні риси формування та функціонування провідних міст окремих регіонів у різні епохи на підставі аналізу джерел, міського соціуму Вміти визначати й оцінювати причини і наслідки піднесення чи занепаду окремих міських осередків на різних етапах історії Вміти пояснити роль особистості в історії міст світу, визначати її вплив на перебіг подій від найдавніших часів до початку ХХІ ст. Вміти застосовувати міждисциплінарні методи при вивченні міської історії Вміти розкрити власні уявлення про «ідеальне місто» та способи його конструювання
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні чинники появи перших міських поселень в давнину. 2. Вміти аналізувати хід історичних процесів у взаємозалежності з міською історією. 3. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків подій світової історії (в контексті історичного містознавства).
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна знайомить здобувачів освіти з термінологічно-понятійним апаратом, джерелами та літературою з міської історії від найдавніших часів до сьогодення. Студенти розглянуть та аналізуватимуть процеси появи та становлення перших міських осередків, опанують особливості економічного та політичного розвитку різних міських спільнот, прослідкують процеси творення систем управління міським життям, з’ясують значення міських осередків для загальноісторичного процесу в різних регіонах, ознайомляться з роллю особистості в контексті міської історії. Дисципліна спрямована на усвідомлення студентами важливості вивчення різноманітних урбаністичних процесів для отримання власних уявлень про сучасне міське середовище, способи розв’язання проблем як невеликих міських поселень, так і масштабних агломерацій. Студенти переконаються, що кожне місто – унікальний та самобутній витвір людства.
Рекомендована та необхідна література
1. Верменич Я. Історична урбаністика в Україні: теорія містознавства і методика літочислення – К., 2011. 2. Гел Й. Міста для людей. – К., 2018. 3. Глибовець В. Рекреаційно-туристичні ресурси столиць Європи: монографія. – К., 2014. 4. Денисенко О.О. Процеси метрополізації: світогосподарський аспект. – К., 2012. 5. Изменения городского пространства в Украине. – К., 2013. 6. Івченко А. Міста України. – К., 1999. 7. Місто й оновлення. Урбаністичні студії. – К., 2013. 8. Місто: історія, культура, суспільство. Е-журнал урбаністичних студій. – К., 2016. 9. Препотенська М.П. Homo urbanus: феномен людини мегаполісу. – Дніпропетровськ, 2014. 10. Салій І.М. Урбанізація в Україні: соціальні та управлінські аспекти. – К., 2005.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція, самостійна робота, індивідуальне завдання, презентація, контрольна робота (есе), залік
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1 (есе): РН 1.1, РН. 1.2, РН 1.3 – 20 балів / 12 балів*. 2. Усне опитування з тем ЗМ1 (усне опитування): РН 1.3 – 10 балів / 6 балів. 3. Контрольна робота з тем ЗМ2 (есе): РН 2.1, РН 2.2 – 20 балів / 12 балів. 4. Індивідуальне завдання (презентація): РН 1.2, 2.1, 2.3 – 20 балів / 12 балів. 5. Підсумкова контрольна робота (залік): 30 балів / 18 балів. * максимальний бал / пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. Підсумкове оцінювання: залік
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни