Основи вчення про конституцію

Освітня програма: Право. Магістр. Заочна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Основи вчення про конституцію
Код дисципліни
ВБ.01.01.13
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
1
Результати навчання
Досягнення студентами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: обґрунтовувати сутність конституції як основи національної нормативно-правової системи; оцінювати, виробляти та демонструвати результати дослідження основних напрямів подолання правових проблем у сфері застосування конституції як політичного та ідеологічного документу, вміти застосовувати юридичну термінологію. Обґрунтовувати нормативну та фактичну основу правової проблеми внесення частих змін до конституції в Україні та в інших країнах. Аналізувати, критично осмислювати під час консультативної діяльності поняття реалізації конституції, дотримання, виконання, використання та застосування конституції; Правовий механізм тлумачення Конституції України як необхідний засіб її ефективної реалізації та реалізації основних засад конституціоналізму в позитивному праві. Демонструвати обрані варіанти вирішення правової проблеми, пов’язані з тлумаченням та застосуванням конституційних норм
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання та розуміння основних правових понять і категорій, отриманих в результаті вивчення дисциплін «Теорія держави та права», “Історія держави і права”, «Конституційне право», «Міжнародне право», «Адміністративне право; теоретичних основ конституційної правоздатності та конституційної деліктоздатності, поняття та видів суб’єктів конституційного права; їх правового статусу. Володіння навичками з підготовки проектів правових актів з урахуванням особливостей практичної ситуації, розв’язування спорів, що виникають в процесі забезпечення верховенства конституції, за допомогою правових методів.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна інтегрує знання щодо змісту конституціоналізму, політико-правової при роди конституції, її специфічних рис, особливостей прийняття, чинності, внесення змін до конституції, механізму її реалізації, усвідомлення багатоманітності підходів щодо розуміння природи конституції, предмету її регулювання, функцій та особливостей реалізації. Теми в структурі навчальної дисципліни направлені на всебічного пізнання та осмислення вихідних засад доктрини конституціоналізму, сутності конституції, її властивостей, специфіки регулювання конституцією суспільних відносин, механізму реалізації конституційних норм.
Рекомендована та необхідна література
1. Конституція України від 28.06.1996 р. в редакції 30.09.2016 р.// Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр 2. Федоренко, В.Л. Конституційне право України: підруч. /До 20-ї річниці Конституції України та 25-ої річниці незалежності України / В.Л. Федоренко/ - К.: Вид-во Ліра-К, 2016. – 616 с. 3. Бориславська О.М. Європейська модель конституціоналізму: системно-аксіологічний аналіз: Монографія. – Харків: Право,2018. 4. Черняк Є.В. Охорона конституції України та конституцій зарубіжних країн: конституційно – правовий аналіз: монографія. – К., Ліра_К, 2020. 5. Конституційне право: підручник/ за заг редакцією М.І. Козюбри/ - К.: Ваіте, 2021.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи: лекція з елементами обговорення (студентам пропонується опрацювати певний матеріал до лекції) та критичного аналізу чинного законодавства; вирішення конституційних казусів; есе з проблемних питань реалізаціії конституційних положень, сутності конституції, її юридичних властивостей.
Методи та критерії оцінювання
Види поточного контролю обираються викладачем, який веде семінарські заняття, за погодженням з лектором та у відповідності з програмою дисципліни. Методи оцінювання та критерії оцінювання доводяться до відома здобувачів перед початком вивчення дисципліни викладачем, який веде семінарські заняття. Видами поточного контролю можуть бути: експрес опитування, колоквіум, доповідь, наукова робота, тестування (з набору суджень вибрати вірні), модульні контрольні роботи. При поточному контролі оцінці підлягають рівень «Знання», «Розуміння», «Застосування», «Аналіз»/»Синтез»/»Оцінка».
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни