Правові проблеми екологічної експертології

Освітня програма: Право. Магістр. Денна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Правові проблеми екологічної експертології
Код дисципліни
ВБ.01.12.07
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Досягнення студентами таких компетентностей, вмінь та навичок, як: знати історико-правові передумови розвитку екологічної експертології в Україні, поняття і зміст оцінки впливу на довкілля та інших експертно-оціночних процедур, наукові й правові джерела оцінки впливу на довкілля, процедуру її здійснення й участі в ній громадськості, підстави притягнення до юридичної відповідальності за правопорушення у сфері оцінки впливу на довкілля; розуміти юридичну природу висновку з оцінки впливу на довкілля; уміти застосовувати міждисциплінарні підходи до вирішення проблем у сфері оцінки впливу на довкілля; знати та критично осмислювати практичні проблеми забезпечення оцінки впливу на довкілля; уміти вибудовувати правові моделі регулювання відносин з оцінки впливу на довкілля.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні аспекти становлення та розвитку інститутів оцінки впливу на довкілля та інших експертно-оціночних процедур в екологічному праві України, особливості класифікації та змісту еколого-експертних правовідносин, акти екологічного законодавства, що регулюють проведення оцінки впливу на довкілля та інших еколого-експертних процедур; вміти оцінювати та визначати роль і завдання інститутів оцінки впливу на довкілля, стратегічної екологічної оцінки, розмежовувати різновиди відповідних процедур, їх стадії та суб’єктний склад; володіти елементарними навичками з підготовки проектів правових актів індивідуальної дії у сферах стратегічної екологічної оцінки та оцінки впливу на довкілля з урахуванням особливостей практичної ситуації та за допомогою правових методів розв’язувати спори, що виникають у сфері екології.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна спрямована на поглиблення теоретичних знань, практичних вмінь і навичок із самостійного вирішення проблем, що виникають у сфері здійснення оцінки впливу на довкілля, інших експертно-оціночних процедур. Студенти вивчають наукові підходи щодо сутності екологічної експертології, нормативно-правове регулювання відносин із здійснення оцінки впливу на довкілля, порядок та особливості реалізації оцінки впливу на довкілля, проблеми юридичної відповідності за правопорушення у сфері оцінки впливу на довкілля та ін. Значна увага приділяється формуванню у студентів практичних навичок у сфері оцінки впливу на довкілля, інших експертно-оціночних процедур, дослідженню шляхів удосконалення за допомогою оцінки впливу на довкілля механізму забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання, охорони й відтворення природних ресурсів і комплексів, охорони навколишнього природного середовища.
Рекомендована та необхідна література
1. Балюк Г.І. Світоглядні та еколого-правові засади взаємодії людини і природи. Екологічне право України. 2017. № 1-2. С. 8-13. 2. Земельне, екологічне, аграрне право: оцінка впливу на довкілля: Збірн. матеріалів Всеукр. кругл. столу, 18 червня 2018 р., м. Київ / Уклад.: В.В. Носік [та ін.]; Нац. академ. прав. наук України. Київ. регіон. наук. центр. 2018. 170 с. 3. Краснова М.В., Краснова Ю.А. Екологічне право України. Загальна частина: підручн. К.: ВПЦ «Київський ун-т», 2021. 190 с. 4. Сидор В. Оцінка впливу на довкілля: закон працює, проблеми залишаються // Підприємство, господарство і право. 2018. №6. С. 142-146. 5. Третяк Т.О. Добросусідство в земельному праві України: моногр. К.: Алерта, 2019. 368 с. 6. Єрофєєв М.І. Сфера застосування оцінки впливу на довкілля. Вісник ЛДУВС ім. Е.О. Дідоренка. 2021. Вип. 1. С. 213-223.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції проводяться з використанням діалектичного, історичного, порівняльно-правового методів дослідження, наукових, нормативно-правових та інших джерел, матеріалів практики з оцінки впливу на довкілля та інших експертно-оціночних процедур. Студентам окреслюються перспективи правового забезпечення експертно-оціночних процедур. На семінарських заняттях при вирішенні задач забезпечується комунікація студентів щодо правомірності дій суб’єктів екологічних правовідносин, досягається оптимальний рівень аргументації правових позицій їх учасників. Студенти готують проекти юридично значимих документів, визначають підстави юридичної відповідальності за правопорушення в експертно-оціночній сфері. Впроваджується автономія у виборі шляхів вирішення проблемних ситуацій за допомогою еколого-правового інструментарію, з урахуванням командної роботи студентів.
Методи та критерії оцінювання
Семестровими формами оцінювання є: доповідь (виступ на задану тему) – від 3 до 5 балів; доповнення доповіді – від 1 до 2 балів; експрес опитування – від 2 до 3 балів; колоквіум – від 3 до 5 балів; вирішення задачі – від 3 до 5 балів; самостійна робота – від 3 до 4 балів; тестування (з набору суджень вибрати вірні) – від 3 до 5 балів; участь у дискусії – від 2 до 3 балів; тестове контрольне опитування – від 4 до 8 балів. Підсумкове оцінювання – письмовий залік. Максимальний бал, який може бути отриманий студентом за підсумком навчання протягом семестру, складає 40 балів, мінімальний бал відповідно складає 24 бали. Для студентів, які упродовж семестру не досягли мінімального порогового рівня оцінки (24 бали), проводяться відпрацювання у формі, передбаченій робочою програмою. За результатами складання підсумкової форми контролю (залік) студент може отримати максимально 60 балів. Підсумкова оцінка за навчальну дисципліну не може бути меншою за 60 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Еліна Владиславівна Позняк
Кафедра екологічного права
Навчально-науковий інститут права

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра екологічного права
Навчально-науковий інститут права