Медичне право

Освітня програма: Менеджмент організацій охорони здоров'я ОС Магістр

Структурний підрозділ: Інститут післядипломної освіти

Назва дисципліни
Медичне право
Код дисципліни
ВКС.7.01
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
РН 1.1.Знати поняття, предмет і завдання медичного права, йог систему, методи, принципи, суб’єкти медичних правовідносин. РН1.2 . Знати особливості правового статусу суб’єктів мед. права та способи захисту прав і законних інтересів пацієнтів, мед. працівників, ЗОЗ. РН1.3.Знати особливості прав. проблем ООЗ та надання мед. допомоги. РН 2.1.Уміти здійснювати пошук, обробку і аналіз інформації норм. та аналіт. характеру щодо вимог до діяльності релевантних суб’єктів мед. права. РН 2.2.Уміти розв’язувати складні завдання і вирішувати правові проблеми у сфері надання мед. допомоги. РН 3.1.Грамотно і точно формулювати та висловлювати свої позиції, обґрунтовувати їх, проф. дискутувати при аналізі крит. ситуацій при наданні мед. допомоги, мед. послуг. РН 3.2.Формувати навички засто-вати осн. нормат. акти, що регулюють роботу мед. закладів в Україні, міжнар., регіональні стандарти у сфері охорони здоров’я. РН 4.1.Демонструвати здатність виявляти і врегульовувати практ. питання ЗОЗ.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Для опанування НД необхідно: 1. Знати конституційні засади охорони здоров’я; особисті немайнові права, що забезпечують природне існування фіз. особи, пов’язані з охороною здоров’я та наданням мед. допомоги (мед. послуг); види юрид. відпов-сті за правопорушення, що вчиняються у сфері охорони здоров’я. 2. Вміти аналізувати норми чинного зак-ства України, що належать до різних галузей права, за допомогою яких регулюються відносини у сфері охорони здоров’я та надання мед. допомоги (мед. послуг). 3. Володіти елементарними навичками роботи з підготовки проектів звернень, скарг, позовних заяв з урахуванням особливостей практичної ситуації та за допомогою правових методів розв’язувати спори, що виникають у сфері охорони здоров’я.
Зміст навчальної дисципліни
НД окреслюється трьома модулями: М1."Медичне право в системі права України"- теми 1-4 (1.Мед. право і його місце в системі права України; 2.Мед. правовідносини: поняття, види і склад; 3.Система прав людини у сфері ох. здоров’я. Особисті немайнові права людини у сфері ОЗ; 4.Міжнар.та регіон. стандарти у сфері ОЗ); М2."Правовий статус суб’єктів мед. правовідносин" - теми 5-9 (5.Правовий статус пацієнтів в Україні; 6.Правове регулювання проф. прав і обов’язків мед. працівників; 7.Форми та засоби захисту прав суб’єктів мед. правовідносин за законодавством України; 8. Юр. відповідальність у сфері ОЗ; 9. Правове регулювання надання мед. допомоги в Україні. Дефекти надання мед.допомоги); М3."Основи прав. регулювання господ. діяльності у сфері ОЗ в Україні" - теми 10-12 (10.Прав. регулювання господарювання і управління якістю у сфері ОЗ; 11.Нормативне регулювання діяльності ЗОЗ в Україні; 12.Ліцензування господ. діяльності мед. практики).
Рекомендована та необхідна література
1. Галай В. О. Способи захисту прав пацієнтів в Україні: наук.-практ. посіб. К.: КНТ, 2009. 72 с. 2.Грін О. Загальне медичне право: альбом схем: навч. посіб. Ужгород : Сабов А. М., 2017. - 208 с. 3.Майданик Р. А. Правовідносини мед. обслуговування і надання мед. послуг за законодавством України. Мед. право. 2017. Спец. вип. № 3. С. 48-70. 4.Медичне законодавство: правова регламентація лікарської діяльності: підруч. /Т. С. Грузєва, М. В. Банчук, В. Ф. Москаленко, Б. та ін. К.: ВСВ «Медицина», 2011. 5.Медичне право України: навч. посіб. Укладач Котуха О.С.: В-тво Львів. комерц. акад., 2014. 320с. 6.Медичне право України: практикум: заг. ред. І. Я. Сенюта. Львів: Світ, 2014. 7.Охорона здоров’я в Україні: організація та законодавче забезпечення / І. А. Голованова, В. П. Лисак, В. М. Пашков [та ін.] К.: МОРІОН, 2014. 8.Охорона здоров’я і права людини: ресурс.посіб. / за наук. ред. І. Я. Сенюти. 5-те вид. Львів: В-тво ЛОБФ «Медицина і право», 2015. 989 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота, розв’язання казусу, виконання індивідуального завдання, доповідь на задану тему, письмова робота на задану тему з аналізом літератури та висновками (реферат), проєкт процесуального документу, тестування, розв’язання задач, кейс-задача.
Методи та критерії оцінювання
Експрес опитування, колоквіум, доповідь та звіт з виконання індивідуального завдання, презентація та захист письмової роботи на задану тему з аналізом літератури та висновками; розробка, обгрунтування, презентація та захист проєкту процесуального документу; тестування, розв’язання задач, кейс-задача, контрольна робота. Результат навчання здобувача оцінюється за єдиною 100-бальною шкалою. Мінімальним позитивним рівнем оцінки є 60 балів. Семестровий контроль оцінюється у 36-60 балів. Підсумкове оцінювання: іспит - 24-40 балів. За результатами іспиту та роботи упродовж вивчення дисципліни здобувачу освіти виставляється оцінка за шкалою відповідності: відмінно - 90-100, добре - 75-89, задовільно - 60-74, незадовільно - 0-59 балів (згідно системи ECTS).
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра службового та медичного права
Навчально-науковий інститут права