Термодинаміка атмосфери. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Термодинаміка атмосфери. Редакція 2019
Код дисципліни
ОК 4.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Вміти виконувати дослідження атмосфери та інших геосфер за допомогою кількісних методів аналізу (ПР-9) Аналізувати склад і будову атмосфери та інших геосфер у різних просторово-часових масштабах (ПР-10) Знати і застосовувати теорії, парадигми, концепції та принципи в науках про Землю відповідно до спеціалізації. (ПР-12) Знати закономірності виникнення і розвитку атмосферних процесів і явищ; вміти ідентифікувати, прогнозувати, моделювати атмосферні процеси і явища. (ПР-16)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсу з фізики, математики, загальної метеорології. 2. Знання теоретичних основ метеорології, законів фізики, зокрема термодинаміки, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами та процесами, що відбуваються в атмосфері. Володіння основними законами та закономірностями сучасної метеорології.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна присвячена вивченню основних термодинамічних процесів, що відбуваються в земній атмосфері; розглядає процесу теплообміну в підсистемах Кліматичної системи. Курс складається з чотирьох змістових модулів. Перший модуль – « Термодинаміка сухої та вологої атмосфери. Критерії нестійкості атмосфери» розглядає основні термодинамічні процеси, що протікають в сухій та вологій атмосфері. Другий модуль - «Неадіабатична модель конвекції. Тепловий стан атмосфери» розглядає елементи та моделі конвекційні в атмосфері. Третій модуль – «Вода в атмосфері» розглядає фазовий стан та фазові переходи води в атмосфері. Механізми гомогенної та гетерогенної нуклеації водяної пари в атмосфері. Четвертий модуль – « Атмосферні процеси хмароутворення» розглядає формування льодових структур в атмосфері. Сублімаційне та гетерогенне зародження фази льоду в хмарах.
Рекомендована та необхідна література
1. Школьний Є.П. Фізика атмосфери: Підручник/Є.П. Школьний–Одеса:2005, 507с. 2. Julio V. Iribarne, W.L. Godson. Atmospheric Thermodynamics. Springer Science & Business Media, 1981 р. -p. 260. 3. Tsonis A. A. An Introduction to Atmospheric Thermodynamics.Cambridge University PressThe Edinburgh Building, 2007.- p.199. 4. Dr. Kerry A. Emanuel | Climate Science and Climate Risk: A Primer. https://eapsweb.mit.edu/sites/default/files/Climate_Primer.pdf 4. Ulrich Cubasch, Yihui Ding, Cecilie Mauritzen, Abdalah Mokssit, Thomas Peterson, Michael Prather. Historical Overview of Climate Change Science. https://www.ipcc.ch › 2018/03 6. Simple Models of Climate Change. https://history.aip.org › climate › simple 7. http://www.nside/org 8. http://www.unfccc.de
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції. Практичні заняття
Методи та критерії оцінювання
Оцінювання здійснюється впродовж семестру з усіх видів робіт, включаючи і самостійну роботу та виконання індивідуальних завдань.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ростислав Васильович Олійник
Метеорології та кліматології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Метеорології та кліматології
Географічний факультет