Історія Центральної та Південно-Східної Європи доби Середньовіччя та раннього нового часу

Освітня програма: Історія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія Центральної та Південно-Східної Європи доби Середньовіччя та раннього нового часу
Код дисципліни
ОК 32
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати термінологічно-понятійний апарат, джерела та історіографію історії народів Центральної та Південно-Східної Європи Знати зміст основних періодів в історії регіону доби Середньовіччя та раннього Нового часу Знати суть суспільно-політичних та соціально-економічних процесів в країнах регіону Знати типологію, основні риси матеріальної та духовної культури центрально-східноєвропейських середньовічних держав Вміти характеризувати місце та роль Центрально-Східної Європи у світовому історичному процесі Вміти визначати й оцінювати тенденції цивілізаційного поступу народів і країн цієї частини Європи Вміти висвітлювати значення політики представників провідних королівських (князівських) династій на кожному з історичних етапів Вміти проводити порівняльний аналіз закономірностей розвитку та регіональної (субрегіональної) специфіки Вміти з’ясовувати роль головних міжнародних подій в певний історичний період
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні події й головних дійових осіб в історії Європи Давньої доби. 2. Вміти визначати характерні риси, які властиві для суспільного ладу, політичного устрою й економічно-господарського комплексу держав регіону. 3. Володіти елементарними навичками джерельної критики, історичного аналізу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.
Зміст навчальної дисципліни
Ознайомлення з джерелами та історіографією, науковими результатами дослідницьких шкіл, спростування сформованих стереотипів щодо історії Центральної та Південно-Східної Європи. Синтез історії регіону на підставі опрацювання широкого кола джерел (наративних, документальних) та інтерпретаційних здобутків світової наукової літератури. Висвітлення взаємин народів і держав на тлі поширення та сприйняття провідних цивілізаційних ідей на континенті. Генерування цілісної системи знань про історію народів цієї частини Європи з V до середини ХVІІ ст., суспільні прояви їх життя, котрі визначили стан та головні тенденції еволюції у різні історичні епохи. Аналіз основних подій з історії народів регіону в добу Середньовіччя, їх місця та ролі у світовому історичному процесі. Визначення особливостей перебігу державотворення та християнізації, соціально-економічної та політичної структури, основних рис матеріальної та духовної культури, а також внутрішньої та зовнішньої політики місцевих королівських (князівських) династій на кожному з історичних етапів. З’ясування загальних закономірностей та динаміки історичного розвитку в контексті регіонально-епохально-інформаційного підходу, специфіки цивілізаційного поступу людської спільноти на теренах сучасних держав регіону.
Рекомендована та необхідна література
1. Балух В. О. Історія середніх віків: навч. посібник: у 2 т. / В. О. Балух, В. П. Коцур. – Чернівці: Наші книги, 2016. – Т. 1–2. 2. Вітенко М. Д. Історія Центрально-Східної Європи в давні часи і середньовіччя: навчально-методичний посібник / М. Д. Вітенко. – Івано-Франківськ: ПНУ ім. В. Стефаника, 2019. – 112 с. 3. Давні слов’яни. Археологія та історія: навч. посібник / Н. С. Абашина [та ін.]. – К.: Стародавній світ, 2012. – 366 с. 4. Десятничук І. О. Історія південних і західних слов’ян від найдавніших часів до кінця ХVІІІ століття: навч. посібник / І. О. Десятничук. – К.: Видавничий дім «КОНДОР», 2018. – 156 с. 5. Історія західних і південних слов’ян (з давніх часів до ХХ ст): курс лекцій: навч. посібник / за ред. В. І. Ярового. – К.: Либідь, 2001, 2009. – 630 с. 6. Історія західноєвропейського Середньовіччя: хрестоматія: навч. посібник / упоряд. М. О. Рудь. – К.: Либідь, 2005. – 656 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
лекція, самостійна робота, усне опитування, реферат, контрольна робота (тест), іспит
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1 (тест): РН 1.1, 1.3 – 10 балів/6 балів*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2 (тест): РН 1.2, 1.4 – 10 балів/6 балів. 3. Реферат з тем ЗМ 1: РН 2.5 – 20 балів/12 бали. 4. Есе з тем ЗМ2: РН 2.6 – 12 балів/7 балів. 6. Робота під час семінарських занять ЗМ2: РН 1.2, 1.4, 2.5-2.6, 3.1, 4.1 – 8 балів/5 балів. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю. підсумкове оцінювання - іспит
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра історії Центральної та Східної Європи
Історичний факультет