Інформаційні впливи на свідомість населення в ході військових конфліктів

Освітня програма: Практична (публічна) історія з поглибленим вивченням іноземних мов

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Інформаційні впливи на свідомість населення в ході військових конфліктів
Код дисципліни
ВК.2.06
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати історію інформаційних війн, особливості їх прояву на початку XXI століття,основні принципи та фактори розвитку. Їх цілі, види, сфери прикладання та форми впливу на свідомість населення. Орієнтуватись в стратегії, інструментах й технологіях конфліктів інформаційної епохи, а саме методи маніпулювання суспільною свідомістю у сучасних гібридних війнах. Розуміти роль та значення інформаційних джерел та комунікативних технологій, в військово-політичних, соціально-економічних та суспільно-культурних процесах. Вміти визначати найбільш важливі інформаційні загрози та проблеми інформаційної безпеки, в умовах сучасного інформаційного суспільства, та мати навички протистояння.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Успішне опанування курсу «Вступ до публічної історії», курсу «Інформаційні технології в публічній історії: минуле та сучасне».
Зміст навчальної дисципліни
Історія та еволюція інформаційних війн. Їх роль та вплив на життя людей та соціумів від давнини до сучасності. Їх головні інструментів та технологій. Сфери прикладання. Специфіка мережевих і кібервійн, явища інформаційного тероризму та особливості інформаційно-психологічних операцій. Визначення найбільш важливих інформаційних загроз та проблем інформаційної безпеки, в умовах сучасного інформаційного суспільства. Загальний обсяг 120 год., в тому числі: Лекцій – 30 год. Семінари – 14 год. Самостійна робота – 76 год. Залік..
Рекомендована та необхідна література
1. Війни інформаційної епохи: міждисциплінарний дискурс: монографія/ Н. О. Борисенко. — Харків, 2021. 2. Гібридна війна: inverboetinpraxi / Донецький національний університет імені Василя Стуса / Під заг. Ред.. проф.. Р. О. Додонова. – Вінниця, 2017. 3. Історія інформаційно-психологічного протиборства : Підручник [Текст] / [Я. М. Жарков, Л. Ф. Компанцева, В. В. Остроухов та ін.]. – К. : Наук.-вид. відділ НА СБ України, 2012. 4. Калініченко Б. М. Інформаційна війна: чинники ескалації та засоби протидії. Черкаси, 2020. 5. Стругацький Василь. Маніпулятивні практики на тлі гібридної війни. Філософський аналіз. – Київ, 2018. 6. Світова гібридна війна: український фронт: монографія /за заг. редакцією В.П. Горбуліна. Київ, 2017. 7. Почепцов Г. Г. Сучасні інформаційні війни.– К., 2015. 8. Юськів, Б. М. Опорний конспект лекцій з дисципліни «Інформаційні війни» для студентів спеціальності 7.030404 «Міжнародна інформація». – Рівне, 2003.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Зміст курсу поділений на 2 змістових модулі. Кожний змістовий модуль включає в себе лекції, семінарські заняття, тестові завдання та самостійну роботу студентів, які завершуються рейтинговим контролем рівня засвоєння знань програмного матеріалу відповідної частини курсу. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1–7, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 8–15. Контроль знань студента здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Загальну кількість балів студента формують семестрові бали, отримані з усіх тем двох змістових модулів: - бали, отримані за роботу на семінарських заняттях; - бали, отримані за модульні контрольні роботи (тести); - бали, отримані за самостійну роботу (за підготовку есе). Загальна сума балів – 100 балів (із них, семестрове оцінювання – максимум 80 балів; підсумкове оцінювання (залік) – максимум 20 балів).
Методи та критерії оцінювання
СЕМІНАРИ Упродовж семестру оцінюється робота студента під час кожного семінару (доповідь, відповідь на питання викладача, доповнення, участь у дискусії, виконання письмових завдань): від 0,5 до 5 балів. МОДУЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ Завдання містить 10 тестових питань. Кожне завдання оцінюється в 0,5 бали. Максимальна кількість балів, яку студент може набрати за МК – 5 балів. САМОСТІЙНА РОБОТА Предметом самостійної роботи є опрацювання як окремих тем, так і деяких розділів тем курсу. Максимум - 10 балів. ЗАЛІК Проводиться у формі підсумкової контрольної роботи у вигляді тестування, що складається з 20 тестових завдань, кожне з яких оцінюється в 1 бал. Максимально можна отримати 20 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Валерійович Набока
Кафедра історії світового українства
Історичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра історії світового українства
Історичний факультет