Історія християнських церков в Україні

Освітня програма: Історія

Структурний підрозділ: Історичний факультет

Назва дисципліни
Історія християнських церков в Україні
Код дисципліни
Ок 37
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: основні конфесії та їхню еволюцію в Україні впродовж «довгого середньовіччя» (включно з 18 ст.) Знати: різницю конфесій у системах віровчення, організації, зовнішніх і внутрішніх проявів життя, церковного мистецтва Вміти: аналізувати тексти церковного походження різних рівнів (від полемічного й пропагандистсько-апологетичного до «документів дня» Вміти: аналізувати історичні джерела, на основі яких здійснюються реконструкції церковного життя в Україні різних періодів та різного конфесійного спрямування
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: основні етапи еволюції структури християнських Церков в Україні, базову інформацію щодо головних подій, осіб, текстів, ідей, конфесійних особливостей, системи вірувань та їхньої еволюції, співвідношення релігійного та конфесійного чинників в історії України. Вміти: аналізувати інформацію церковних джерел, настанови церковних лідерів, складники церковних і конфесійно-полемічних текстів. Володіти елементарними навичками розрізнення храмів різних конфесій та юрисдикцій в межах однієї конфесії, визначення посвяти храмів через візуальні символи (ікони, скульптури, знаки); визначати представників духовенства різних рівнів за зовнішнім виглядом; визначати конфесії за змістом священних книг.
Зміст навчальної дисципліни
Курс передбачає поглиблене знайомство з історією основних християнських конфесій України до ХІХ ст. Матеріал подається в кількох головних напрямах: поетапно-хронологічному, порівняльно-історичному та спеціально-церковному. В курсі найбільш детально аналізується історія Православної Церкви в Україні від початків поширення східної гілки християнства до першого етапу синодального періоду після ліквідації Патріархії в Російській імперії. Так само детально вивчається процес поширення й еволюції в Україні Римо-Католицької Церкви та класичного протестантизму (лютеранство та кальвінізм).
Рекомендована та необхідна література
1. Гребнер А.Л. Основы доктринального богословия. М., 1999. 2. Ісіченко І. Історія Христової Церкви в Україні. Х., 2003. 3. Ісидор І. Патрило. Джерела та бібліографія історії Церкви в Україні. Рим, 1978-1994. Т.1-3. 4. Історія релігії в Україні. В 10 т. К., 1999. 5. Крижанівський О.П, Плохій С.М. Історія Церкви та релігійної думки в Україні. Т.3. К., 1994. 6. Лидов А. Иеротопия. М., 2009. 7. Правослная єнциклопедия. Т.1-33. М., 2000-2017 8. Ульяновський В.І. Історія Церкви та релігійної думки в Україні. Т.1-2. К., 1994. 9. Флоровский Г. Пути русского богословия. М., 2015. 10. Христианство. Энциклопедический словарь. Т.1-3. М., 1995.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота, усне опитування, індивідуальне творче завдання, підсумкова контрольна робота, залік
Методи та критерії оцінювання
семестрове оцінювання: 1. Контрольна робота з тем ЗМ1 (тест): РН 1.1.— 10 балів/6 балів*. 2. Контрольна робота з тем ЗМ2 (тест): РН 1.2. – 10 балів/6 балів 3. Індивідуальне творче завдання з тем ЗМ1: РН 2.1. – 15 балів/ 9 балів. 4. Індивідуальне творче завдання з тем ЗМ2: РН 2.2. – 15 балів/9 балів. 5. Виконання завдань із самостійної роботи: 30 балів/18 балів 5. Підсумкова контрольна робота (залік): РН 1.1. – 2.2. – 20 балів/12 балів. * максимальний бал/ пороговий бал для отримання позитивної оцінки з відповідної форми контролю підсумкове оцінювання - залік
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра давньої та нової історії України
Історичний факультет