Патологія клітин

Освітня програма: БІОЛОГІЯ (бакалавр) ЗАОЧНА

Структурний підрозділ: Навчально-науковий центр “Інститут біології та медицини”

Назва дисципліни
Патологія клітин
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
10 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР04. Розуміти основні терміни, концепції, принципи, теорії і закони в галузі біологічних наук і на межі предметних галузей. ПР06. Застосовувати принципи систематики, методи виявлення та ідентифікації неклітинних форм життя, прокаріот і еукаріот ПР09. Демонструвати знання про спадковість і мінливість, молекулярні механізми збереження та реалізації генетичної інформації та значення в еволюційних процесах. ПР11. Аналізувати форми взаємовідносин між мікро- та макроороганізмами з визначенням основних напрямів цих процесів. ПР14. Використовувати знання і розуміння основ загальної екології, принципів оптимального природокористування й охорони природи. ПР15. Застосовувати у професійній діяльності методи визначення структурних та функціональних характеристик біологічних систем на різних рівнях організації.
Форма навчання
Заочна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основи цито- і гістології, цитохімії, спеціальної гістології, анатомії, біохімії та фізіології функціональних систем організму людини. 2. Вміти самостійно за допомогою мікроскопічних приладів розрізняти різні види клітин і тканин на цито- і гістологічному рівні. 3. Володіти елементарними навичками виготовлення і цитохімічного забарвлення гістологічного препарату та вмінням роботи з світловим і люмінесцентним мікроскопами.
Зміст навчальної дисципліни
Вивчаються етіології хвороб, морфо- та патогенез, наслідки альтерації клітин під впливом хвороботворних агентів або в результаті розвитку відповіді організму на них. Детально розглядаються особливості ультраструктурної патології клітин та морфологічні прояви різних видів дистрофій з поясненням механізмів і закономірностей їх розвитку. Порівнюються види компенсаторно-пристосувальних реакцій та їх значення для організму. Аналізуються порушення крово- та лімфообігу та їх наслідки. Розглядаються різні види некрозу, їх класифікація, вихід та відмінності від апоптозу. Вивчається характер запалення в організмі.
Рекомендована та необхідна література
1. Струков А.І., Сєров В.В. Патологічна анатомія. – М.: .: ГЭОТАР Медиа, 2015. – 880 с. 2. Благодаров В.М. та інш. Основи патоморфології. Частина 1. Загальна патоморфологія. – К. : ТОВ «Атлант ЮЕмСі», 2007. – 198 с. 3. Благодаров В.М., Черв’як П.І., Галахін К.О. та інш. Патологічна анатомія. – К. : Генеза, 1997. – 510 с. 4. Благодаров В.М. та інш. Спеціальна патоморфологія. – К. : ТОВ «Атлант ЮЕмСі», 2010. – 359 с 5. Бондар Я.Я., Файфура В.В. Патологічна анатомія і патологічна фізіологія людини. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. – 494 с. 6. Шлопов В.Г. Патологічна анатомія. – Вінниця: НОВА КНИГА, 2004. – 768 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Самостійна контрольна робота (дистанційна, письмова, відкриті питання і тести) РН 1.1. – 2. 3. – 40 балів/ 20 балів. 2. Оцінювання знання патогістологічних препаратів (перевіряється викладачем за допомогою світлового мікроскопа та усним описом гістологічної будови даного препарату) РН 2.1- 2.3, 3.1 – 20 балів/10 балів. Підсумкове оцінювання: у формі іспиту
Мова викладання
українською