Народна латина та романські мови

Освітня програма: Класична філологія та англійська мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Народна латина та романські мови
Код дисципліни
ДВС. 1.09
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 8. Знати й розуміти систему давньогрецької, латинської та іноземної мов, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію давньогрецької і латинської мов та літератур, вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності. ПРН 9. Характеризувати діалектні та соціальні різновиди класичних та іноземної мов, описувати соціолінгвальну ситуацію. ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів давньогрецької і латинської мов ПРН 21. Мати навички перекладу текстів різних стилів і жанрів давньогрецькою і латинською мовою. ПРН 22. Усвідомлювати роль та місце класичних мов та літератур у контексті європейського лінгвокультурного простору, в стратегіях розвитку новітньої наукової парадигми та сучасної цивілізації.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування навчальних дисциплін «Історія латинської мови», «Вступ до класичної філології» та «Латинська мова», « Вступ до мовознавства». 2) знання про історичні зміни в процесі розвитку латинської мови, систематизацію та каталогізацію лінгвістичних теорій в їх історичній перспективі, основ мовознавчої термінології, знання базового обсягу латинської мови, основ історичної граматики латинської мови; 3) володіння основами загальнолігвістичного аналізу, базовими вміннями і навичками відстежування еволюції мовних явищ в системі латинської мови.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – сформувати знання про структуру народної латини, уявлення про вплив латинської мови на розвиток сучасних європейських мов, уміння аналізувати явища, характерні для розмовної латини та їх проекції в сучасних романських мовах, ознайомити студентів як з текстами народної латини так і ранньороманськими. Анотація навчальної дисципліни. У межах дисципліни розглядаються різновиди романських мов, принципи їх класифікації, характер романізації на території Римської імперії та поза її межами, аналізується народна латина, її фонетичні, граматичні, лексичні особливості, вплив мовної система народної латини на формування романських мовних систем та англійської мови.
Рекомендована та необхідна література
Кірковська І. С. Конспект лекцій із курсу «Вступ до романського мовознавства». Дніпропетровськ: Пороги, 2013. Магушинець І. І. Вступ до романської філології: навч. посібник. К.: Вид. Дім Дмитра Бураго, 2009. Adam Ledgeway The Oxford Guide to the Romance Languages (Oxford Guides to the World's Languages) 1st Edition. Hardcover Edition. 2016 Federick B. Agard. A Course in Romance Linguistics: A Diachronic View. Georgetown University Press; First Edition , 2002. - 280p. Posner R.,The Romance Languages: A Linguistic Introduction. - Garden City, 1966.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичне заняття, контрольна робота, самостійна робота та творче завдання, іспит.
Методи та критерії оцінювання
Підсумкове оцінювання: іспит. Семестрову кількість балів формують бали, отримані студентом у процесі засвоєння матеріалу з усього навчального курсу. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу (усні відповіді, доповнення та участь в дискусіях на лекціях і семінарах, контрольна робота з відкритими відповідями), самостійні, творчі роботи. Підсумкове оцінювання проводиться у формі іспиту: Іспит проводиться у формі письмової роботи з відкритими відповідями на два теоретичні питання, кожне з яких оцінюється максимально 20 балами. Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій поограмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська