Актуальні проблеми нафтогазової геології

Освітня програма: Геологія нафти і газу

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"

Назва дисципліни
Актуальні проблеми нафтогазової геології
Код дисципліни
ВК 3.1.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Перспективи відкриття нових родовищ нафти і газу. Поняття вуглеводневої системи з позиції органічного походження нафти і газу. Літологічні, фаціальні, петрофізичні та промислові особливості різних типів порід-колекторів. Методи вивчення фільтраційно-ємнісних характеристик порід-колекторів та методичні прийоми оцінки граничних значень параметрів. Статистичні методи досліджень порід-колекторів нафти і газу. Особливості формування та поширення нафти і газу сланцевих товщ, ущільнених колекторів. Освоєння продуктивних об’єктів (покладів, пластів). Причини пропусків нафтогазоносних об’єктів на етапі пошуково-розвідувальних робіт. Стадії розробки родовищ вуглеводнів. Методи інтенсифікації видобутку вуглеводнів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання основ петрофізики, петрографії осадових порід, основ нафтогазової геології.
Зміст навчальної дисципліни
Ознайомлення з основними напрямками пошуків та перспективами відкриття нових родовищ нафти і газу у зв’язку з зростанням потреб суспільства у вуглеводнях як джерелах енергії та сировини для нафтохімії; основними складовими вуглеводневої системи з позиції органічного походження нафти і газу; статистичними методами досліджень порід-колекторів нафти і газу; проблемами розкриття та освоєння продуктивних об’єктів в нафтогазових свердловинах; основними причинами пропусків нафтогазоносних об’єктів на етапі пошуково-розвідувальних робіт. Розглядаються основні проблемні моменти при пошуках, розвідці та розробці родовищ нафти і газу з метою приросту ресурсної бази та видобутку нафти і газу.
Рекомендована та необхідна література
1. Михайлов В.А., Карпенко О.М., Огар В.В. Нафта і газ сланцевих порід, ущільнених колекторів, метан вугільних басейнів. Навчальний посібник. К.: «Ніка-Центр», 2015. – 374 с. 2. Карпенко О.М., Крочак М.Д., Байсарович І.М. Актуальні проблеми нафтогазової геології. К., 2017. 101 с. http://www.geol.univ.kiev.ua/lib/Actual_problems_of_petroleum_geology_2017.pdf 3. Суярко В.Г. Прогнозування, пошук та розвідка родовищ вуглеводнів: Підручник. – Харків: Фоліо, 2015. – 296 с. 4. Соболь В., Карпенко О., Миронцов М., Карпенко І. Аналіз впливу геологічних чинників на глибину зони проникнення фільтрату при первинному розкритті гранулярних колекторів за даними ГДС / Вісник КНУ імені Тараса Шевченка. Сер. Геологія. – 4(91). – 2020. - С. 49 – 54. 5. Орлов О.О., Євдощук М.І., Омельченко В.Г., Трубенко О.М., Чорний М.І. Нафтогазопромислова геологія. – К.: Наук. думка, 2005. – 432 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота студентів.
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою та передбачає: виконання 4 практичних робіт (де студенти мають продемонструвати якість засвоєних знань та вирішити поставлені задачі використовуючи окреслені викладачем методи та засоби), усне опитування на семінарських заняттях та проведення 2 письмових модульних контрольних робіт. Підсумкове оцінювання проводиться у формі письмового заліку.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Геології нафти і газу
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"