Інтернет-сервіси
Освітня програма: Інженерія комп’ютерних систем і мереж
Структурний підрозділ: Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Назва дисципліни
Інтернет-сервіси
Код дисципліни
ВБ 1.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Студен повинен знати загальне призначення сервісного ПЗ та його роль у сучасних системах. Це включає у себе web-сервіси, протокол HTTP, принципи організації балансування навантаження. Знати принципи роботи електроної пошти, протоколів забезпечення конфеденційності та автентичності кореспонденції. Вміти працювати з системати контейнеризації та віртуалізації у конексті організації роботи сервісного ПЗ. Вміти використовувати системи контролю версій ПЗ.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Навчальна дисципліна «Інтернет сервіси» базується на циклі дисциплін професійної та практичної підготовки бакалавра. Студент повинен знати: основні принципи побудови апаратного та програмного забезпечення ЕОМ, концептуальні моделі та стандартні протоколи інформаційних мереж.
Зміст навчальної дисципліни
Розглядається протокол SSH, його структура, принципи роботи та можливі сценарії застосування. Додатково розглядаються базові принципи шифрування (симетричного та асиметричного) для авторизації користувача та безпечної передачі даних.
Розглядаютсья принципи роботи та способи налаштування web серверів на прикладі ПЗ Apache та Ngnix, способи організації балансування навантаження HTTP серверів на прикладі сервісу HAProxy.
Розглядаються припини роботи протоколів електронної пошти SMTP, POP3, IMAP. Серверне ПЗ Sendmail та Exim, засоби захисту від спаму та підтвердження автентичності електронної кореспонденції за допомогою SPF, DMARK, DKIM.
Розгадаються протоколи мережевих файлових систем SMB та NFS, їх переваги та недоліки, сценарії та області використання.
Розглядаються методи організації віртуальних машин та контейнерів засобами ОС сімейства Linux, способи використання оболонки Bash для автоматизації задач адміністрування.
У курсі розглядається використання системи контролю версій Git.
Рекомендована та необхідна література
1. Kief Morris. Infrastructure as Code, 2nd Edition. — O'Reilly Media Inc., 2020. — 350 pp.
2. Ylonen T. RFC 4251.The Secure Shell (SSH) Protocol Architecture [Електронний ресурс] / Tatu Ylonen. – 2006. – Режим доступу до ресурсу: https://www.rfc-editor.org/rfc/rfc4251.
3. Tanenbaum A. Computer network / Andrew Tanenbaum., 2019. – 960 с.
4. Gigi Sayfan. Mastering Kubernetes – Third Edition: Level Up Your Container Orchestration Skills with Kubernetes to Build, Run, Secure, and Observe Large-scale Distributed Apps. — Packt Publishing, 2020. — 642 pp.
5. Thomas Uphill, John Arundel, Neependra Khare. DevOps: Puppet, Docker, and Kubernetes. — Packt Publishing, 2017. — 924 pp.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Активність протягом навчального семестру передбачає 6 лабораторних робіт та дві модульні контрольні роботи (МКР). Умовою для допуску до підсумкового контролю є: захист лабораторних робіт та МКР з сумарною кількістю балів не менше 60% від максимально можливої оцінки. Підсумкове оцінювання: залік у форматі тесту. Тест складається з 30 закритих питань (передбачає наявність варіантів відповіді) з максимальною оцінкою 1 бал за кожне, та 2 відкритих питань (необхідно надати розгорнуту відповідь) з максимальною оцінкою у 5 балів за кожне. Всього за іспит студент може отримати від 0 до 40 балів. Умовою досягнення позитивної оцінки за дисципліну є отримання не менш ніж 60 балів, оцінка за іспит не може бути меншою за 24 бали.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Юрій
Костянтинович
Юрчик
Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра комп'ютерної інженерії
Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем