Український фольклор (1 семестр)

Освітня програма: Фольклористика, українська мова і література та іноземна мова

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Український фольклор (1 семестр)
Код дисципліни
ННД.09
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
ПРН 7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН 13. Аналізувати й інтерпретувати твори української та зарубіжної художньої літератури й усної народної творчості, визначати їхню специфіку й місце в літературному процесі. ПРН 15.Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів. ПРН 16. Знати й розуміти основні поняття, теорії та концепції фольклористики, мовознавства й літературознавства, уміти застосовувати їх у професійній діяльності. ПРН 23.Характеризувати семантику й прагматику ритуалів та обрядових комплексів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Перед вивченням дисципліни студент повинен: знати основні відомості про українську народнопоетичну творчість; уміти ідентифікувати зразки уснословесного тексту, розрізняти його функції; володіти елементарними навичками реферування наукового тексту.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – системне бачення студентами витоків, еволюції та поетичної специфіки продукту етнотворчості, розуміння його художньої самобутності та поліфункціональних зв’язків із гуманітарними науковими дисциплінами. Навчальним матеріалом НД є народнопоетичні тексти канонічних жанрів народної словесності, а також невербальні тексти обрядової народної культури, що складають синкретичну цілісність фольклорного феномену. Анотація. Навчальна дисципліна є складником комплексної НД, де Ч.І присвячена вивченню обрядового фольклору як синкретичного інтертекстуального феномену. Об’єктом НД є обрядові тексти, що презентують святочну (сакральну) традицію різних регіонів українських земель в її історичному розвитку.
Рекомендована та необхідна література
1. Дарморіз О. Міфологія: навчальний посібник. Львів, 2010. 248 с. 2. Дунаєвська Л. Українська народна проза (легенда, казка): еволюція епічних традицій. Київ, 2009. 304 с. 3. Дюркгайм Е. Первісні форми релігійного життя: тотемна система в Австралії. Київ, 2002. 424 с. 4. Еліаде М. Мефістофель і Андрогін. Київ, 2001. 591 с. 5. Івановська О. Український фольклор: семантика і прагматика традиційних смислів: підрчник. Київ, 2012. 336 с. 6. Лабащук О. Натальний наратив і усна традиція: синтактика, семантика, прагматика: монографія. Тернопіль, 2013. 318 с. 7. Маєрчик М. Ритуал і тіло. Структурно-семантичний аналіз обрядів українського родинного циклу. Київ, 2011. 325 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
У курсі передбачено 2 змістові частини. Перша – присвячена теорії фольклору та історії едиції фольклорного контенту, друга – вивчає особливості текстотворення святочного фольклору українців. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарів, на яких здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форм контролю. Завершується дисципліна іспитом. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів, ніж критично-розрахунковий мінімум – 36 балів, до складання іспиту не допускаються. Для студентів, які впродовж семестру не досягли рубіжного рівня оцінки (36 балів), для одержання допуску до іспиту необхідно відпрацювати пропущені теми в письмовій формі та здати/надіслати їх електронною поштою викладачу, що проводить семінарські заняття. Максимальна оцінка за додаткові форми оцінювання не може перевищувати 40 % підсумкової оцінки (до 40 балів за 100-бальною шкалою).
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання) – 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність та відповідальність) – 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: усна відповідь на семінарському занятті – 2/1 б., виконання трьох творчих завдань по 10/7 б., дві контрольні роботи по 20/13 б. Загальна оцінка за семестр складається із балів, отриманих за аудиторну роботу, яка синтезує і самостійну роботу з опрацювання теоретичного матеріалу для підготовки до аудиторної. Усі види робіт за семестр мають у підсумку 60/36 б. Завершується дисципліна екзаменом у письмовій формі 40/24 б. *Сума отриманих студентами балів має коефіцієнт 2.
Мова викладання
Українська мова

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Петрівна Івановська
Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра фольклористики
Навчально-науковий інститут філології