Основи кратології

Освітня програма: ОНП Політологія. Денна форма навчання 2021

Структурний підрозділ: Філософський факультет

Назва дисципліни
Основи кратології
Код дисципліни
ОК 17
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН 1. Застосовувати для розв’язування складних задач політології розуміння природи та значення політики як специфічного виду людської діяльності, включаючи розвиток уявлень про політику та її сучасні інтерпретації, особливостей реалізації влади у різних політичних системах, їх соціально-економічного, історичного та соціокультурного контексту. ПРН 2. Застосовувати спеціалізовані концептуальні знання з політології, що включають сучасні наукові здобутки, є основою для оригінального мислення та проведення досліджень, критичне осмислення проблем у галузі та на межі галузей знань. ПРН 6. Критично осмислювати принципи здійснення влади та публічної політики, політичних інститутів та процесів, світової політики та політики окремих країн та регіонів. ПРН 7. Здійснювати управління діяльністю у сфері політики, політології та у ширших контекстах, розробляти плани і заходи з їх реалізації, забезпечувати якість освіти, оцінювати ефективність і результативність діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти мають знати визначення та інтерпретації основних категорій та понять політичної науки; зміст та еволюцію теоретичних концепцій політики; сутність та основні проблеми сучасного політичного життя; генезу, становлення та історію української державності; вміти збирати та інтерпретувати інформацію щодо феноменів та явищ політики, соціально-політичних процесів та подій; володіти елементарними навичками наукового дослідження, збору інформації, використання наукових джерел.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Основи кратології» охоплює 11 тем, згрупованих у дві змістові частини. У першій частині розглядаються загальні питання кратології як системи наук про владу і владні відносини; трансформація наукових знань про владу на різних етапах історичного розвитку; основні підходи то тлумачення понять “влади”/“політичної влади” та її форми реалізації. У другій – концепції влади; співвідношення таких явищ як легальність, легітимність та ефективність політичної влади; дихотомія влада/політика, влада/мораль, влада/релігія, влада/етика; новітні типи влади і владних відносин у світі, зокрема і в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Короткий оксфордський політичний словник / Пер. з англ..; За ред.. І. Макліна, А. Макмілана. – К.: Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2006. – 789 с. 2. Розвиток кратологічних знань в Україні / Дем'яненко Б.Л. – Корсунь-Шевченківський: ФОП Гавришенко В.М., 2011. – 794 с. 3. Себайн Д., Торсон Т. Історія політичної думки. – К.: Основи, 1997. – 838 с. 4. Талдикін О. В. Теорія влади. Структурно-логічні схеми і таблиці: Навч. посібник / О. В. Талдикін. Дніпро. Дніпропр. держ. універ. внутр. справ, 2020. 164 с. 5. Шляхтун П.П. Політологія: історія та теорія: Підручник / П.П. Шляхтун. – К.: Центр учбової літератури, 2010. – С. 172-179.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції Семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
На семінарських заняттях оцінці підлягають усні доповіді, доповнення, участь у дискусії. Критеріями оцінки при усних відповідях можуть бути: повнота розкриття питання; логіка викладення; впевненість та переконливість, культура мови; використання основної та додаткової літератури (монографій, навчальних посібників, журналів, інших періодичних видань тощо); аналітичність міркування, вміння робити порівняння, висновки. Перевірка рівня засвоєння матеріалу самостійно опрацьованих тем здійснюється шляхом написання індивідуального самостійного завдання, есе, конспекту першоджерел, творчої роботи. Критеріями оцінки видів самостійної роботи є: повнота розкриття проблематики; цілісність, систематичність, логічна послідовність, вміння формулювати висновки; акуратність оформлення письмової роботи; підготовка матеріалу за допомогою різних технічних засобів
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Ярослав Сергійович Телешун
Кафедра політології
Філософський факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра політології
Філософський факультет