Українська та зарубіжна культура

Освітня програма: Астрономія

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Українська та зарубіжна культура
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Програмні результати навчання: ПРН 17: Знати і розуміти роль і місце фізики, астрономії та ін. природничих наук у загальній системі знань про природу та суспільство, у розвитку техніки й технологій та у формуванні сучас. наукового світогляду; ПРН 19: Знати та розуміти необхідність збереження та примноження моральних, культурних та наукових цінностей і досягнень суспільства; ПРН 20: Знати і розуміти свої громадянські права і обов’язки, як члена вільного демократичного суспільства, мати навички їх реалізації, відстоювання та захисту.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
До початку вивчення цього курсу студенти повинні: 1. знати головні етапи та основну специфіку вітчизняного і світового історико-культурного процесу та мати загальне уявлення про найвідоміші здобутки його вивчення в Україні й світі; 2. вміти віднаходити і тлумачити інформацію про культурні явища від епохи первісності до епохи постмодерну, застосовувати категорії наук про культуру в аналізі соціально-культурних явищ; 3. мати елементарні навички наукового дослідження і керування інформацією; критичного ставлення до культурних явищ; використання іншомовних фахових джерел з історії та теорії культури.
Зміст навчальної дисципліни
Під час вивчення цієї дисципліни студент отримає базові знання про науково-методичне забезпечення викладання історії української культури і культур народів світу від давнини до сучасності, про генезис, етапи та особливості розвитку і основні здобутки як вітчизняної, так і культур усіх континентів світу, головним чином Європи, Азії та Африки. Курс знайомить як з академічними, так і новаторськими концепціями історії людства від культур Давнього Сходу і їх витоків до мультикультурного сучасного світу. Визначаються предмет, мета, головні завдання, методи, провідні напрями і проблеми вивчення основних етапів історичного процесу на Землі з особливою увагою до: античності, Середніх віків, Відродження, Нового Часу, Романтизму, Модерну і Постмодерну, - а саме їх практичних і теоретичних, зокрема наукових, досягнень.
Рекомендована та необхідна література
1. Бичко А. К. та ін. Теорія та історія світової і вітчизняної культури: Курс лекцій / А. К. Бичко та ін. – К.: Либідь, 1992. - 393 с. 2. Вдовиченко Г. Розділ 6. Сучасна культурологія перед викликом глобальних проблем / Культурологія: підр. для студ. вищих навчальних закладів / за ред. А. Є. Конверського. - Харків : Фоліо, 2013.- С.777-863. Додаткова: 1. Культура і побут населення України: Навч. посібник / Наулко В. І. та ін. – К.: Либідь, 1993. - 288 с.; 2. Бычков В. В. Малая история византийской эстетики / В. В. Бычков. – Киев: Путь к истине, 1991. – 407 с.; 3. Грушевський М. Історія української літератури: В 6 т., 9 кн. / Михайло Грушевський. - К.: Либідь, 1993 – 1996; 4. Давня історія України: В 3 т. Т.1.: Первісне суспільство / Відп. ред. В. Станко. – Київ: Наукова думка, 1997. – 560 с.; 5. Історія української культури. У 5 тт., 9 кн. – Київ: Наукова думка, 2001 – 2013.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Розгляд протягом 26 годин лекцій 9 тем у межах двох частин: 1. Частина 1.. Історія культури як наука та науки про культуру. Українська та зарубіжна культура: від первісності до Середніх віків, 2. Частина 2. Українська та зарубіжна культура: від Відродження до початку ХХІ ст. Методами викладання є традиційні й інноваційні технології навчання, зокрема: лекції та проблемні лекції з навчально-методичними матеріалами по всіх темах для їх самостійного інтерактивного опанування.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань за системою ECTS - дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема теоретичної підготовки – результати навчання (знання), що складає 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння, комунікація, автономність і відповідальність), що складає 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи – самостійна робота: 1. конспект текстів (12/20 балів), 2. дослідження (18/30 балів), 3. есе (18/30 балів). Підсумкове оцінювання у формі заліку.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філософії та культури
Філософський факультет