Судоустрій України

Освітня програма: Право. Бакалавр. Заочна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Судоустрій України
Код дисципліни
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
2
Результати навчання
Знати основні наукові прикладні проблеми в організації системи судоустрою; знати динаміку становлення і розвитку сучасної системи судів, статусу суддів, супутніх органів системи правосуддя (Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів України, Державна судова адміністрація України); досліджувати та робити висновки щодо змісту нормативно-правових актів, доктринальних концепцій, аналізувати судову практику; вміти на ґрунті набутих знань прогнозувати суспільно-політичні перетворення в Україні; аналізувати інформацію з першоджерел, оцінювати її з точки зору наступності та новизни, використовувати сучасні інформаційні технології і бази даних при характеристиці судоустрою України.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1)  знання про доктринальне розуміння природи і сутності права та держави, основоположних правових цінностей (свобода, рівність, справедливість) та визначальних принципів правової держави (верховенство права, законність, демократизм тощо); розуміння таких понять як «держава», «форма правління», «форма державного (територіального) устрою», «політичний режим», «функції держави», «влада», «суверенітет», «правова держава», «громадянське суспільство» та ін., отримані в результаті вивчення дисципліни «Теорія права та держави»; 2) володіння навичками сприйняття та аналізу положень джерел права.
Зміст навчальної дисципліни
При вивченні дисципліни у логічному порядку розкриваються такі питання: а) уявлення про судоустрій в системі правосуддя; принципи організації та функціонування судової влади в державі; міжнародні стандарти у сфері судової влади; б) система та організація органів судової влади; органи суддівського врядування; в) актуальні питання організації судоустрою (місцевих судів, апеляційних судів, Верховного Суду, Вищого антикорупційного суду); г) правовий статусу суддів (порядок формування суддівського корпусу, права та обов’язки судді, юридична відповідальність суддів); д) функції та форми реалізації суддівського самоврядування; е) особливості статусу та діяльності Конституційного Суду України;є); національна система судоустрою та наднаціональні судові органи.
Рекомендована та необхідна література
1. Закон України «Про судоустрій і статус суддів». Науково-практичний коментар. Науково-практичний коментар. За заг. ред. М. А. Погорецького, О.З. Хотинської-Нор, О.Г. Яновської. Київ: Алерта, 2019. 668 с. 2. Городовенко В.В. Принципи судової влади: монографія. – Х.: Право, 2012. 448 с. 3. Прилуцький С. В. Вступ до теорії судової влади (Суспільство. Правосуддя. Держава): Монографія. К.: Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2012. 317 с. 4. Саленко О. В. Гармонізація законодавства України про судоустрій і статус суддів із міжнародними стандартами: монографія. К.: Алерта, 2016. 276 с. 5. Хотинська-Нор О.З. «Безсторонність суду» як стандарт справедливого правосуддя: практика ЄСПЛ і перспективи розвитку в Україні. Вісник Київського національного університету. Юридичні науки. 2021. № 3 (118). С.122-127. 6. Доступ до правосуддя в умовах сталого розвитку: до 30-річчя незалежності України / За заг.ред. Притики Ю., Ізарової І. Київ: ВД Дакор. 2021. 478 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, інтерактивні заняття, організація самостійної роботи студентів, екскурсії до судів і органів судової влади
Методи та критерії оцінювання
1. експрес опитування – від 1 до 4 балів; 2. колоквіум – від 3 до 4 балів; 3. доповіді та наукові роботи – від 6 до 7 балів; 4. тестування (з набору суджень вибрати вірні) – від 6 до 7 балів; 5. три модульні контрольні роботи – від 2 до 4 балів за кожну (всього: від 6 до 12 балів); 6. проміжний контроль (підсумкова контрольна робота) – 2 до 6 балів.
Мова викладання
Українська