Тюркська топономіка України

Освітня програма: Кримськотатарська мова і література, англійська мова та переклад

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Тюркська топономіка України
Код дисципліни
ДВС. 1.06
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН1. Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та іноземними мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати. ПРН7. Розуміти основні проблеми філології та підходи до їх розв’язання із застосуванням доцільних методів та інноваційних підходів. ПРН12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють. ПРН17. Збирати, аналізувати, систематизувати й інтерпретувати факти мови й мовлення й використовувати їх для розв’язання складних задач і проблем у спеціалізованих сферах професійної діяльності та/або навчання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) вміння оперувати провідними топонімічними поняттями і методами, навичками роботи з картами та іншими картографічними творами; 2) здатність аналізувати тюркські топоніми України, складати систематичні схеми топонімів за хронологічними, лінгвістичними і географічними ознаками, фіксувати ареали їх поширення; 3) здатність аналізувати якісні і кількісні дані, отримані в результаті комплексних топонімічних досліджень тюркських географічних назв.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – всебічне вивчення тюркських географічних назв України, їх походження, значення і зміст. На основі отриманих базових знань географічного, історичного та лінгвістичного плану дати уявлення про предмет топоніміки, її місце в системі наук, а також ознайомити студентів з різноманітністю топонімічних фактів і явищ та їх роллю в сучасному динамічному світі, сформувати концептуальні уявлення щодо еволюції української топонімії. Зв'язки топоніміки з цілою низкою наук значною мірою регламентують необхідні умови, шляхи її вивчення. Увесь курс топоніміки будується на ґрунті щільного зв'язку з історією тюркського народу. Широко залучені дані етнографії. Розгляд найдавніших тюркських топонімів України органічно пов'язаний з матеріалами археології та історичної географії. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарських занять. Завершується дисципліна іспитом.
Рекомендована та необхідна література
1. Бушаков В.А. Лексичний склад історичної топонімії Криму. Київ : Інститут сходознавства НАН України, 2003. 228 с. 2. Донидзе Г.И. Гидронимические термины в тюркских языках / Ономастика. М., 1969. С.164-171 3. Суперанская А.В. Гидронимия Крыма и Северо-Западного Кавказа / Ономастика. М., 1969. С. 188-198 4. Молчанова О.Т. Топонимический словарь Горного Алтая. Горноалтайск, 1979. 398 с. 5. Койчубаев Е. Краткий толковый словарь топонимов Казахыстана. Алма-Ата: Наука, 1974. 274 с. 6. Радлов В.В. Опыт словаря тюркских наречий. т, I, ч.1. СПб. Санкт Петербург: Типография императорский Академии Наук, 1893. 1052 с. 7. Севортян Э.В. Этимологический словарь тюркских языков. (Общее тюркские и межтюркские основы на гласные) М.,1974. 768 с. 8. Радлов В.В. Опыт словаря тюркских наречий. т , IV, ч.1. СПб, 1911. 1116 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Виконання завдань на семінарських заняттях, творчі та дослідницькі завдання, реферат, презентації
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання), що складає 40% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння); (комунікація); (автономність та відповідальність), що складає 60% загальної оцінки. Оцінювання семестрової роботи: 1. Виконання завдань на семінарських заняттях: – 10/20 балів. 2. Творчі завдання, реферат, презентація:– 10/20 балів. 3. Модульна контрольна робота №1 та №2: 8/10 балів. 4. іспит: 24/40 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Катерина Анатоліївна Корнієць
Кафедра тюркології
Навчально-науковий інститут філології

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра тюркології
Навчально-науковий інститут філології