Додаткові розділи фізики плазми

Освітня програма: Астрофізика

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Додаткові розділи фізики плазми
Код дисципліни
OK12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Триместр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
1. Знати: базові рівняння та припущення при аналізі границь в космічній плазмі; умови виникнення нестійкостей; особливості дифузійних процесів; дисперсійні рівняння для опису поширення хвиль; використання кінетичної теорії плазми; механізми випромінювання в плазмі. 2. Вміти: логічно і послідовно формулювати основні фізичні принципи та закони, що мають місце в космічній плазмі; класифікувати типи нестійкостей; визначати типи дифузійних процесів; визначати типи хвиль, що можуть поширюватися в космосі; самостійно працювати з навчальною та науковою літературою й користуватися ресурсами Інтернету. 3. Брати участь у дискусії щодо матеріалу, який розглядається. 4. Розв’язувати практичні задачі по тематиці курсу
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Студент повинен знати: Основи гідродинаміки та електродинаміки, загальну астрономію, молекулярну фізику, математичний аналіз. Студент повинен вміти: Розв’язувати задачі з курсу гідродинаміка, електродинаміка та математичного аналізу. Опрацьовувати літературні джерела.
Зміст навчальної дисципліни
Аналіз ряду взаємопов’язаних процесів, що формують стан космічної плазми. Робиться акцент на плазмових процесах які мають місце в атмосферах зір, міжзоряному та міжпланетному середовищі. В рамках даного курсу буде розглянуто такі питання: поведінка плазми в електромагнітних полях, границі та нестійкості в космічній плазмі, адіабатичні та дифузійні процеси, розповсюдження хвиль та особливості випромінювання.
Рекомендована та необхідна література
1. Козак Л.В. Вступ до фізики космічної плазми: навчальний посібник – К.:ВПЦ “Київський університет”, 2010 2. Козак Л.В. Турбулентні процеси в гідродинамічному та магнітогідродинамічному середовищі: навчальний посібник, К.: 2020 3. Основы физики плазмы под ред. А.А. Галеева, Р. Судана в 2-х томах. М.: Энергоатомиздат 1983 г. 4. Ф. Чен «Введение в физику плазмы», М.: Мир, 1987. 5. Wayne Keith, Walter Heikkila Earth’s Magnetosphere: Formed by the Low Latitude Boundary Layer, Academic Press; 2nd edition (2020). 6. Melrose, D.B., Plasma Astrophysics. Nonthermal Processes in Diffuse Magnetized Plasmas. Volume 2: Astrophysical Applications, Gordon and Breach Publishers, New York. 1980 7. Melrose, D.B. Instabilities in Space and Laboratory Plasmas, Cambridge University Press, Cambridge. 1986
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції
Методи та критерії оцінювання
Система оцінювання знань включає поточний, модульний та семестровий контроль знань. Форми поточного контролю (максимум 40 балів): опитування в процесі лекцій, оцінювання домашніх робіт, письмових та самостійних завдань, рефератів. Модульний контроль (максимум 20 балів): дві модульні контрольні роботи. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі заліку (40 балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни