Основи теорії мовної комунікації

Освітня програма: Українська мова та переклад (для іноземців) (мова навчання українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Основи теорії мовної комунікації
Код дисципліни
ОК.25
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 1. Вільно спілкуватися з професійних питань із фахівцями та нефахівцями державною та іноземною мовами усно й письмово, використовувати їх для організації ефективної міжкультурної комунікації. ПРН 5. Співпрацювати з колегами, представниками інших культур та релігій, прибічниками різних політичних поглядів тощо. ПРН 14. Використовувати українську мову в усній та письмовій формі, у різних жанрово-стильових різновидах і регістрах спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному), для розв’язання комунікативних завдань у побутовій, суспільній, навчальній, професійній, науковій сферах життя.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіння українською мовою на базовому рівні.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна формує у студентів професійне уявлення про сутність комунікативної діяльності людини, природу, компоненти й форми комунікації, особливості вербального та невербального коду спілкування, про вплив національно-культурних чинників на процес комунікації. Дисципліна дає уявлення про природу та функції комунікації у суспільстві, відмінності між спілкуванням людей і тварин, тенденції розвитку сучасного спілкування, особливості вербального та невербального кодів комунікації, національно-культурну специфіку мовленнєвої поведінки тощо. Дисципліна спрямована також на розширення словникового запасу студентів, підвищення загальноосвітнього та культурного рівня студентів-іноземців.
Рекомендована та необхідна література
Бацевич Ф.С. Основи комунікативної лінгвістики. Київ : Академія, 2004. 342 с. Бацевич Ф.С. Словник термінів міжкультурної комунікації. Київ : Довіра, 2007. 205 с. Ковалинська І. В. Невербальна комунікація. Київ : Освіта України, 2014. 289 с. Косенко Ю.В. Основи теорії мовної комунікації: навч. посіб. Суми : СумДУ, 2011. 282 с. Ляпічева О. Л. Посібник до вивчення дисципліни «Основи теорії мовленнєвої комунікації». Дніпропетровськ : РВВ ДНУ, 2016. 44 с. Семенюк О.А. Основи теорії мовної комунікації: навч. посіб. Київ : ІнЮре, 2009. 276 c. Теорія комунікації як проблема теоретичної ідентифікації. URL: https://ipiend.gov.ua/wp-content/uploads/2018/07/akayomova_teoria.pdf Термінологія комунікацій: Теоретичний дискурс та його практичне використання. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=551
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Практичні заняття, самостійна робота. Метод проєкту у формі роботи з інформацією. Пояснювально-ілюстративний та пояснювально-демонстративний методи, інтерактивний метод (робота в парах). Збір та аналіз інформації, обговорення.
Методи та критерії оцінювання
Методи оцінювання: Усна відповідь, участь в обговоренні, поточна контрольна робота, модульна контрольна робота. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології