Жива латина
Освітня програма: Класична філологія та англійська мова
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Жива латина
Код дисципліни
ДВС. 1.19
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 8. Знати й розуміти систему давньогрецької, латинської та іноземної мов, загальні властивості літератури як мистецтва слова, історію давньогрецької і латинської мов та літератур, вміти застосовувати ці знання у професійній діяльності.
ПРН 12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їх взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють.
ПРН 15. Здійснювати лінгвістичний, літературознавчий та спеціальний філологічний аналіз текстів різних стилів і жанрів давньогрецької і латинської мов.
ПРН 21. Мати навички перекладу текстів різних стилів і жанрів давньогрецькою і латинською мовою.
ПРН 22. Розуміти ідейні основи різних теорій походження мов, описувати мовні універсалії та типологію мов, аналізувати мову як діяльність, застосовувати знання з різних галузей мовознавства у професійній діяльності.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування навчальних дисциплін «Латинська мова», «Історія Стародавнього Риму», «Вступ до класичної філології», «Народна латина та романські мови», «Антична міфологія і сучасність», «Культура Давньої Греції та Риму (у давньогрецьких та латинських текстах)», «Антична епіграфіка і палеографія у лінгвосеміотичному аспекті» та «Історія класичної філології»;
2) знання теоретичних та практичних основ фахової дисципліни, знання загальномовознавчих понять, загальних відомостей про історико-культурний контекст античності, базового обсягу давньогрецької міфології, основ граматики та синтаксису латинської мови;
3) володіння базовими вміннями і навичками аналізу та інтерпретації текстів з рахуванням особливостей часу та епохи.
Зміст навчальної дисципліни
Мета дисципліни – наблизити курс латинської мови до реалій сьогодення, усвідомити її місце й роль у нинішньому світі, сформувати цілісне завершене коло знань з латинської мови різних періодів, підвищити рівень загальної ерудиції та мовно-культурної компетенції через встановлення зв’язків латини й європейської цивілізації. Курс складається з двох змістових частин, які охоплюють такі основні проблеми: предмет і завдання курсу «Жива латина»; mundus Latinus – imperium sine fine: латинський світ Античності, Середньовіччя та Нового часу; Latinitas perennis; лексико-граматична система живої латинської мови; Lingua Latina in usu quotidiano: vocabulum, bene precandi formulae, texti; opera et carmina neolatina; латинська мова в науковому дискурсі; латинська мова в сучасному світі.
Рекомендована та необхідна література
Loch M. Żywa łacina – między prawdą a mitem. Zarys historii zagadnienia // Language and Literary Studies of Warsaw, 2013. – nr 3. – s. 153-170.
Viva latina: навчальний посібник з дисципліни "Жива латина" для студентів гуманітарних спеціальностей / Н. Корольова. – К. :ВПЦ "Київський університет", 2019. – 159 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції; відеоматеріали та презентації (Microsoft PowerPoint); конспекти наукових статей; матеріали до курсу з сайту pinax.com.ua.
Практичні заняття; самостійна робота (підготовка матеріалів за заданою темою); завдання для самостійної роботи; тести.
Методи та критерії оцінювання
Контроль знань здійснюється за системою ECTS, яка передбачає дворівневе оцінювання засвоєного матеріалу, зокрема оцінювання теоретичної підготовки – результати навчання (знання 1.1 – 1.9), що складає 50% від загальної оцінки, та оцінювання практичної підготовки – результати навчання (вміння 2.1-2.3); (комунікація 3.1-3.3); (автономність та відповідальність 4.1-4.4), що складає 50% загальної оцінки.
Оцінювання семестрової роботи:
1. Усна відповідь: РН 1.1-9; РН 2.1-3; РН 3.1-3; РН 4.1, 4.4 – 18/30 балів.
2. Доповідь з презентацією: РН 1.1-9; РН 2.1-3; РН 3.1-2; РН 4.1-3 – 10/20 балів (підготовка презентації – 3/5 та її захист – 2/5).
3. Контрольні роботи: РН 1.1-9; РН 4.3 – 10/15 балів
4. Творчий проєкт: РН 2.1-3; РН 3.1; РН 4.1-4 – 12/20 балів.
Підсумкове оцінювання у формі заліку.
Детальний опис форм, критеріїв та організації оцінювання наведено у робочій програмі дисципліни, оприлюдненій на офіційному сайті Навчально-наукового інституту філології.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Василівна
Корольова
Кафедра загального мовознавства, класичної філології та неоелліністики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра загального мовознавства, класичної філології та неоелліністики
Навчально-науковий інститут філології