Діалогові системи
Освітня програма: «Прикладна лінгвістика (редакторсько-перекладацька та експертна діяльність)»
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології
Назва дисципліни
Діалогові системи
Код дисципліни
ДВС.1.08
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПРН 11. Здійснювати науковий аналіз мовного, мовленнєвого й літературного матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням доцільних методологічних принципів, формулювати узагальнення на основі самостійно опрацьованих даних.
ПРН 16. Використовувати спеціалізовані концептуальні знання з прикладної лінгвістики для розв’язання складних задач і проблем, що потребує оновлення та інтеграції знань, часто в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог.
ПРН 17. Планувати, організовувати, здійснювати і презентувати дослідження та/або інноваційні розробки в галузі прикладної лінгвістики.
ПРН 20.1. Застосовувати у створенні лінгвістичних інформаційних систем методи проєктування діалогових систем (Question-answering system), систем розпізнавання та синтезу усного мовлення, автоматичного редагування та реферування текстів, контент-аналізу та сентимент-аналізу.
ПРН 22.1.
Повний перелік результатів навчання за освітньою програмою подано у пункті «Профіль програми».
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) Успішне опанування курсів: Методологія та організація наукових досліджень з основами інтелектуальної власності, Основні напрями прикладної лінгвістики, Синтез і розпізнавання усного мовлення, Актуальні питання аналізу даних (Data mining), Інфопошук та отримання інформації з тексту (Text-mining), Програмна інженерія, Моделі і методи машинного навчання;
2) Знання теоретичних основ загального мовознавства, математичної та комп’ютерної лінгвістики, інформатики та програмування;
3) Володіння навичками математичного та комп’ютерного моделювання лінгвістичних явищ; математичними основами роботи комп’ютерної техніки;
4) Уміння створювати лінгвістичні бази даних і знань; використовувати мову програмування для моделювання лінгвістичних явищ.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна дисципліна «Діалогові системи» є третьою частиною комплексної дисципліни «Лінгвістичні аспекти систем АОПМ», що входить до вибіркового блоку дисциплін «Автоматичне оброблення природної мови (АОПМ)».
У межах дисципліни розглядаються різні типи діалогових систем, їх архітектура та основні компоненти; сучасні підходи, технології та методики проєктування та розробки діалогових систем і їх окремих компонентів за допомогою сучасних комп’ютерних засобів та інструментаріїв; вивчаються методи оцінювання ефективності діалогових систем, підходи до формування баз даних і знань для їх створення.
На практичних заняттях студенти матимуть змогу працювати над основними компонентами сучасних діалогових систем (включно з блоком розпізнавання мовлення, семантичною інтерпретацією вхідних даних, менеджерами діалогів, архітектурою діалогів, голосовим синтезом вихідних даних) та базами даних і знань, необхідних для побудови діалогових систем.
Рекомендована та необхідна література
1. Дарчук Н.П. Комп’ютерна лінгвістика (автоматичне опрацювання тексту): Підручник. Київ: Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2008. 351 с.
2. Карпіловська Є.А. Вступ до прикладної лінгвістики: комп’ютерна лінгвістика. Підручник. Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. 188 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні та практичні заняття, самостійна робота.
Види робіт:
Відповідь на практичному занятті.
Лабораторна робота.
Підготовка та презентація доповіді.
Тести.
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру здійснюється оцінювання відповідно до видів робіт та форми контролю (усні відповіді, лабораторні роботи, презентація наукової доповіді, тести). Залік виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання. Студенти, які набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують "зараховано". Студенти, які не набрали мінімально позитивну кількість балів – 60, отримують "незараховано".
Мова викладання
Українська, англійська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Валентина
Василівна
Робейко
Кафедра української мови та прикладної лінгвістики
Навчально-науковий інститут філології
Навчально-науковий інститут філології
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра української мови та прикладної лінгвістики
Навчально-науковий інститут філології