Практика Європейського суду з прав людини в цивільному судочинстві України

Освітня програма: Право. Магістр. Денна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Практика Європейського суду з прав людини в цивільному судочинстві України
Код дисципліни
ДВС.28.02
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати основні аспекти забезпечення застосування практики Європейського Суду у цивільному процесі України; нормативні та наукові джерела з проблем застосування практики Європейського Суду у цивільному процесі України, акти цивільного процесуального законодавства, що регулюють відносини учасників цивільних процесуальних правовідносини; правову характеристику прецедентного права та визначати його вплив на формування європейських правових стандартів здійснення судочинства. Вміти визначати сутність рішень Європейського суду, давати їм правову характеристику; аналізувати критичні ситуації, які потребують застосування практики Європейського суду. Прийняти і обґрунтувати рішення щодо підготовки проекту процесуальних актів з урахуванням особливостей практичної ситуації та застосування цивільних процесуальних норм для розгляду справи, що вирішується судом.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати теорію цивільного процесуального права; положення цивільного процесуального законодавства України, а також Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї; практику розгляду судами першої інстанції цивільних справ в різних видах проваджень та застосування практики Європейського Суду з захисту прав людини; проблеми правильного застосування практики ЄСПЛ у цивільному судочинстві України. Вміти оцінювати та використовувати теоретичні положення науки цивільного процесуального права для вирішення конкретних практичних завдань; правильно застосовувати норми законодавства в судовій практиці та їх співвідношення з нормами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї; досліджувати та використовувати практику ЄСПЛ у судах різних інстанцій із розгляду і вирішення цивільних справ, аналізувати наявні проблеми та виявляти шляхи їх вирішення.
Зміст навчальної дисципліни
Модуль 1. Загальна частина – Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року як джерело цивільного процесуального права України. Теоретичні основи забезпечення застосування практики Європейського Суду у цивільному процесі України. Право на ефективний захист прав та свобод, гарантованих Конвенцією. Структура та юрисдикція Європейського суду з прав людини. Процедура звернення до Європейського Суду. Доступність правосуддя і право на справедливий судовий розгляд у контексті практики Європейського Суду. Процедури розгляду справ, які застосовуються у ЄСПЛ. Процедурні питання застосування практики Європейського Суду у цивільному судочинстві. Модуль 2. Особлива частина – Процедура виконання рішень Європейського суду з прав людини Виконання рішень Європейського Суду з прав людини. Відповідальність за невиконання рішень ЄСПЛ.
Рекомендована та необхідна література
1.Загальна декларація прав людини від 10 грудня 1948 року//Голос України від 10.12.2008 — № 236 2.Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року // Вісник Верховного суду України. – 1977. – № 3 3.Конституція України [Електронний ресурс] // Режим доступу http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 4.Сакара Н.Ю. Проблема доступності правосуддя в цивільних справах. Х.: Право, 2010. 256с. 5.Рішення Європейського суду з прав людини в цивільних справах. Захист власності, приватного і сімейного життя та свободи поглядів/упорядник О.В.Ковальський; за ред. О.С. Захарової. Київ: Юрінком Інтер, 2019.328с. 6.Комарова Т. В. Юрисдикція суду Європейського союзу. Монографія. Харків. «Право». 2010.354с. 7.Цивільний процесуальний кодекс України. Науково-практичний коментар./за заг.ред. Н.Ю. Голубєвої. Київ: Юрінком Інтер, 2021.804с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція,семінарське заняття, самостійна робота, індивідуальне завдання, колоквіум, розв’язання казусу, розробка проєкту процесуального акту, експрес опитування, підсумкова контрольна робота.
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів - семестрові форми оцінювання: доповідь – до 5 балів; доповнення доповіді – до 3 балів; експрес опитування – до 3 балів; колоквіум – до 4 балів; розв’язання казусу – до 5 балів; самостійна робота – до 4 балів; доповідь по темі індивідуального завдання– до 6 балів; звіт з виконання індивідуального завдання – до 4 балів есе – до 3 балів; тестування – до 3 балів; реферат (змістовна письмова робота на задану тему з аналізом літератури та висновками) – до 6 балів; участь в дискусії – до 3 балів; розв’язання задач – до 5 балів; тестове контрольне опитування– до 10 балів; підсумкова контрольна робота – до 5 балів. Мінімальний бал, який може бути отриманий студентом за відповідними формами оцінювання складає один бал. Кількість отриманих студентом балів відповідають відсоткам у підсумковій оцінці з дисципліни. Максимальний бал, який може бути отриманий студентом за семестр - 40 балів.
Мова викладання
українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Семенівна Захарова
Кафедра цивільного процесу
Навчально-науковий інститут права

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра цивільного процесу
Навчально-науковий інститут права