Біофотоніка

Освітня програма: Квантові комп'ютери, обчислення та інформація

Структурний підрозділ: Фізичний факультет

Назва дисципліни
Біофотоніка
Код дисципліни
ОК4
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Результатом навчання є: знання класифікації сполук біологічного походження за фізико-хімічними властивостями; основні фундаментальні закономірності взаємодії світла оптичного діапазону з біологічними об`єктами на молекулярному рівні (поглинання, люмінесценції, фотохімії та комбінаційного розсіяння);особливості електронних процесів та спектральні прояви фотофізичних та фотохімічних процесів в біологічних об’єктах; основні прикладні проблеми біофотоніки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони фізики, сформульовані в курсі загальної фізики і основи квантової механіки. Мати базові знання зі спеціальних курсів з фотоніки органічних і неорганічних середовищ. Вміти застосовувати попередні знання курси математичного аналізу, математичної фізики.
Зміст навчальної дисципліни
Розглянуто електронно-коливальні процеси та оптичні спектри біологічних молекул та макромолекул: нуклеотидів, амінокислот, біополімерів (ДНК, РНК, білки), ферментів та інших молекул біологічного походження. Описано можливі фотофізичні та фотохімічні процеси, що відбуваються в біологічних об’єктах та особливості спектральних проявів цих процесів. В програмі представлено також деякі прикладні аспекти біофотоніки: біосенсори з оптичним відгуком (аутолюмінесцентні біосенсори та біосенсори на основі молекулярних зондів), застосування біофотоніки в медицині (флюоресцентна діагностика, фотодинамічна терапія,спектроскопія вірусів) та молекулярній фармакології.
Рекомендована та необхідна література
1. В.М.Ящук. Фотоніка полімерів.- Київ, ВПЦ «Київський університет», 2004.- 112 с 2. Ящук В.М., Кудря В.Ю., Шевченко С.Я., Вретік Л.О. Вступ до фотоніки органічних середовищ К., “Софтпрес”,2010, - 131 с. 3. В.М.Ящук, В.Ю.Кудря, В.М. Кравченко, М.Ю. Лосицький Вступ до біофотоніки,Київ, Четверта хвиля, 2018, -178 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою. Форми поточного контролю: оцінювання домашніх робіт, письмових та усних відповідей самостійних завдань. Студент може отримати максимально 40 балів за виконання домашніх робіт, самостійних завдань, усні відповіді. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі іспиту (60 балів). Екзаменаційний білет включає 2 теоретичні питання (по 20 балів) та задачу (20 балів).
Мова викладання
Англійська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Валерій Миколайович Ящук
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет