Юридична деонтологія

Освітня програма: Право. Бакалавр. Денна.

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут права

Назва дисципліни
Юридична деонтологія
Код дисципліни
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: предмет, завдання та методологію дисципліни “Юрична деонтологія”, її місце в системі навчальних дисциплін; основні категорії моралі, які використовуються в праві, їх виникнення та розвиток у філософсько-правових вченнях; особливості етико-правових теорій, які використовуються при вирішенні юридичних проблем. Вміти застосовувати методику прийняття рішень у «складних» справах на основі вивчених теорій; бачити зв’язки між етичними та правовими теоріями, а також визначати вид етичної теорії, що лежить в основі варіанту правового регулювання конкретних відносин. Брати участь в дискусіях з питань етико-правових ідей, концепцій, теорій щодо вирішення юридичних «складних справ, пов’язаних з етичними дилемами»; висловлювати та обґрунтовувати свою точку щодо питань, які виносяться на розгляд. Аналізувати інформацію з першоджерел, оцінювати її з точки зору наступності та новизни.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1) знання понятійно-категоріального апарату юридичної науки отримані в результаті вивчення дисципліни «Теорія права»; знання розвитку вчень про державу та право, отримані в результаті вивчення дисципліни «Історія правової та державницької думки». 2) володіння навичками аналізу положень джерел права. 3) уміння збирати, обробляти та узагальнювати правовий матеріал.
Зміст навчальної дисципліни
При вивченні дисципліни розкриваються деонтологічний та недеонтологічний підходи до вибору рішення у ситуаціях: прийняття правової норми законодавцем, вирішення справи судом, обрання моделі поведінки особою. При вивченні дисципліни студенти повинні ознайомитися з основними категоріями моралі, що використовуються в юриспруденції; дослідити деонтологічний підхід, його значення та зв’язок з правом, його використання в юриспруденції; вивчити основні етичні теорії прийняття рішень, які використовуються в правових системах. Навчитися обґрунтовувати на підставі вивчених теорій свої власні варіанти вирішення «складних справ» у сфері права, що містять етичні дилеми.
Рекомендована та необхідна література
Аристотель. Сочинения: В 4-х т. Т.4 / Пер. с древнегреч.; Общ. ред. А.И.Доватура. - М.: Мысль, 1983. - 830 с. Г'юм Д. Трактат про людську природу. — Київ: Всесвіт, 2003. — 552 с. Йонас Г. Принцип відповідальності. : У пошуках етики для технологічної цивілізації / Г. Йонас; Пер. з нім. А.Єрмоленко, В.Єрмоленко. – Київ : Лібра, 2001. – 400с. Кант И. Основы метафизики нравственности // Сочинения в шести томах. — М.: «Мысль», 1965. — Т. 4. Ч. I. —544 с. Ролз Джон Теорія справедливості / Ролз Джон; Пер. з англ. О. Мокровольський. – Київ : Основи, 2001. Савальский В. А. Основы философии права в научном идеализме: Марбургская школа философии: Коген, Наторп, Штаммлер и др. Т. 1- / В.А. Савальский. - Москва : тип. Моск. ун-та, 1908.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, самостійна робота студента
Методи та критерії оцінювання
- семестрові форми оцінювання: 1. експрес опитування – від 1 до 3 балів; 2. колоквіум – від 2 до 4 балів; 3. доповіді (презентації) – від 3 до 5 балів; 4. тестування (з набору суджень вибрати правильні) – від 6 до 8 балів; 5. дві модульні контрольні роботи – від 6 до 10 балів за кожну (всього: від 12 до 20 балів); - залікова форма оцінювання: 6. письмовий залік – від 36 до 60 балів
Мова викладання
Українська