Історія міжнародних економічних відносин
Освітня програма: Міжнародні економічні відносини (з обов’язковим вивченням двох іноземних мов)
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин
Назва дисципліни
Історія міжнародних економічних відносин
Код дисципліни
ННД.08
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2018/2019
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знати: механізми трансформації міжнародних економічних відносин на різних етапах розвитку світового господарства; історичні витоки існуючих соціальних та економічних диспропорцій, сучасної геоекономічної структури світу; причини та наслідки дії сукупності національних, регіональних і глобальних соціально-економічних чинників, явищ і процесів, що вливають на економічний розвиток країн і регіонів, трансформуючи міжнародні економічні відносини зі стародавніх часів до сьогодення.
Вміти: аналізувати існуючі соціально-економічні проблеми національного розвитку; здійснювати комплексні дослідження на основі цілісного системного наукового світогляду; виявляти загальні і специфічні риси в процесі розвитку історичних явищ, оперуючи поняттями і термінами з врахуванням особливостей історичного контексту, що сприятиме набуттю унікальних навичок в незаангажованій оцінці реалій та перспектив розвитку форм прояву міжнародних економічних відносин.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіння загальними знаннями про закономірності історичного розвитку; вміння використовувати загальні й специфічні, економічні та історичні методи пізнання.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовний модуль І. «Обмін і торгівля від давніх цивілізацій до Середньовіччя». Історичний контекст зародження системи міжнародних економічних відносин. Міжнародна торгівля античності. Міжнародні господарські зв’язки часів Середньовіччя.
Змістовий модуль ІІ. «Міжнародні економічні відносини індустріальної цивілізації та в період дезінтеграції світового господарства». Міжнародні торговельні, монетарні і фінансові відносини в процесі переходу від феодалізму до капіталізму. Промислова революція в історичній ретроспективі. Історія економічної політики в контексті становлення міжнародного поділу праці: інструменти впливу на форми прояву міжнародних економічних відносин в ХІХ-ХХ ст. Міжнародні монетарні відносини в контексті валютної стратифікації світу. Міжнародні економічні відносини в період дезінтеграції світового господарства.
Рекомендована та необхідна література
Резнікова Н.В. Економічна неозалежність країн в умовах глобальних трансформацій. К.: Аграр Медіа Груп, 2018. 460 с.
Резнікова Н.В. Глобальна економічна взаємозалежність: сучасна парадигма та детермінанти модифікації / Н.В.Резнікова. – К.: Видавництво ТОВ «Вістка», 2013. – 456 с.
Філіпенко А.С. Міжнародні економічні відносини: Історія. Теорія. Політика: Підручник / А.С. Філіпенко. — К.: Либідь, 2019. — сс.137-203.
Шнирков О. І. Заблоцька Р. О. Міжнародні економічні відносини: конспект лекцій. 5-е вид. Дніпропетровськ, 2018. 286 с. Шнирков О. І. Міжнародні економічні відносини: практикум. / Редакція Шнирков О. І. (Філіпенко А. С., Заблоцька Р. О., та інші (всього 15 осіб)) К.: Видавничій дім «АДЕФ-Україна », 2018. 437 с.
Аджемоглу Д., Робінсон Дж. Чому нації занепадають / пер. з англ. Олександра Дем’янчука. – К.: Наш формат, 2016. – 440 с.
Гребер Д. Борг: перші 5000 років історії / Д. Гребер — «Ад Маргинем Прес», 2014. 454 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання здійснюється у формі перевірки знань, навичок:
1.Під час відповіді на семінарському занятті (участі у дискусії);
2. У формі проходження тестування на платформі e-learning;
3. У формі обговорення результатів наукових досліджень з тематики, що сприяє досягненню навчальних цілей;
4. У формі написання наукових есе за напрямом, що зазначений у переліку контрольних завдань в разі: 1) відсутності усної відповіді під час семінару; 2) відсутності на семінарі з поважних причин, що підтверджується відповідними довідками.
5. У формі укладення презентації за результатами проведеного аналізу однієї з обов’язкових для прочитання книг, яка має бути завантажена на платформі e-learning в заздалегідь визначені терміни.
Мова викладання
українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Наталія
Володимирівна
Резнікова
Кафедра світового господарства і міжнародних економічних відносин
Навчально-науковий інститут міжнародних відносин
Навчально-науковий інститут міжнародних відносин
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра світового господарства і міжнародних економічних відносин
Навчально-науковий інститут міжнародних відносин