Валютна та фінансова інтеграція в ЄС

Освітня програма: Міжнародні економічні відносини (з обов’язковим вивченням двох іноземних мов)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут міжнародних відносин

Назва дисципліни
Валютна та фінансова інтеграція в ЄС
Код дисципліни
ОК1.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати етапи та організаційні кроки щодо формування і розширення Єврозони, фактори та наслідки її формування, особливості формування курсу євро, функції та організаційну структуру Євросистеми, засоби єдиної монетарної політики в Єврозоні, складові інтеграції в сфері фіскальної політики, банківських, платіжних та інших фінансових послуг, положення в сфері фінансової інтеграції України та ЄС. Вміти аналізувати передумови, наслідки та сценарії валютної інтеграції, фактори формування курсу євро, орієнтуватися в інституційному механізмі валютно-фінансової інтеграції, аналізувати причини та передбачати дії Євросистеми щодо реалізації монетарної політики, оцінювати вплив монетарної політики і змін валютного курсу на економічний розвиток, аналізувати нормативне забезпечення бюджетної та фінансової інтеграції в ЄС, оцінювати перспективи валютно-фінансової інтеграції України і ЄС.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
- Знати теоретичні аспекти та основи регулювання валютно-фінансових відносин. - Вміти аналізувати причини та наслідки тенденцій в сфері валютно-фінансових відносин. - Володіти елементарними навичками пошуку та аналізу нормативних документів, аналітичних матеріалів та джерел статистичних даних. - Знання англійської або інших офіційних мов ЄС для кращих можливостей ознайомлення з нормативно-правовими актами ЄС.
Зміст навчальної дисципліни
Змістовий модуль 1 Валютна інтеграція в ЄС 1. Поняття і передумови валютної інтеграції 2. Історія формування Європейського валютного союзу 3. Наслідки валютної інтеграції в ЄС 4. Розширення єврозони 5. Фактори курсу євро Змістовий модуль 2 Єдина монетарна політика в єврозоні 6. Задачі та функції Європейської системи центральних банків 7. Організація діяльності Європейської системи центральних банків 8. Засоби та процедурні аспекти єдиної монетарної політики в єврозоні 9. Трансмісійний механізм монетарної політики 10. Практика реалізації єдиної монетарної політики в єврозоні Змістовий модуль 3 Інші форми фінансової інтеграції в ЄС 11. Фіскальна інтеграція в ЄС 12. Інтеграція в сфері платежів 13. Формування банківського союзу в ЄС 14. Захист прав споживачів в сфері фінансових послуг 15. Практика і перспективи інтеграції України та ЄС в фінансовій сфері
Рекомендована та необхідна література
1. Європейська Комісія. http://ec.europa.eu/. 2. Європейський центральний банк. https://www.ecb.europa.eu/home/html/index.en.html. 3. Розвиток новітніх форм міжнародної економічної інтеграції на початку 21 століття / за ред. О. І. Шниркова. К., 2016. 4. Угода про асоціацію між Україною і ЄС. Ратифіковано Законом № 1678-VII від 16.09.2014. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/984_011. 5. Чугаєв О.А. Валютна інтеграція в Європейському Союзі. К., 2010. 6. Чугаєв О. А. Ефекти величини економіки країни в умовах валютної інтеграції // Науковий вісник Чернівецького університету : Економіка : зб. наук. пр. 2017. Вип. 786. С.17-24. 7. Business, Economy, Euro. https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro_en 8. Chugaiev O.A. Monetary Policy of the European Union. Kyiv, 2009. 9. Eur-Lex. http://eur-lex.europa.eu. 10. Financial Integration in Europe. – European Central Bank, May 2018. 11. Summaries of the EU Legislation. http://eur-lex.europa.eu/browse/summaries.html.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, кейс-стаді
Методи та критерії оцінювання
1. Усні відповіді, доповнення, бліц-опитування, дискусія: до 40 балів. 2. Виконання індивідуальних самостійних робіт (презентації – кейси): до 30 балів. 3.Модульна контрольна робота (тест): до 30 балів.
Мова викладання
українська