Процеси поглинання, поширення та випромінювання світла
Освітня програма: Фізика
Структурний підрозділ: Фізичний факультет
Назва дисципліни
Процеси поглинання, поширення та випромінювання світла
Код дисципліни
ВК4
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Результатом вивчення курсу є розумння процесів оптичного поглинання, перенесення енергії збуджень, та їх деактивації(флюоресценція, фосфоресценція, теплова конверсія, фотогенерація носіїв струму, фотохімічні реакціїЇ). знання основних фізичних величин та закономірностей, що характеризують вище зазначені процеси та підходів до аналітичного опису даних процесів, прикладних аспектів фотоніки конденсованих середовищ.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати основні закони фізики,сформульовані в курсі загальної фізики та основи квантової механіки.
Вміти застосовувати попередні знання з курсів математичного аналізу, математичної фізики.
Володіти елементарними навичками проведення та аналізу результатів експериментальних робіт, отриманих попередньо в практикумах з загальної фізики
Зміст навчальної дисципліни
Взаємодія фотонів з речовиною в конденсованому стані. Основні стадії фотофізичних та фотохімічних процесів в середовищах різного типу. Енергетичні діаграми середовищ різного типу : дискретні, енергетичні та зонні моделі. Особливості енергетичної структури органічних та неорганічних середовищ.
Застосування PEFO-моделі для оцінки положення електронних енергетичних рівнів органічних молекул, що містять в своєму складі Р-електронні сиcтеми. Квантові переходи в енергетичних системах різного типу. Схема Яблонського для органічних середовищ. Правила відбору. Процеси поглинання. Основні характеристики і закономірності процесів поглинання. Люмінесценція. Основні характеристики і закономірності. Флюоресценція та фосфоресценція. Перенесення електронних збуджень в неорганічних та органічних середовищах. Механізми елементарних актів передачі енергії. Кінетика деактиваційних процесів. Фотохімічні та фотоелектричні процеси.
Рекомендована та необхідна література
1. Поуп М., Свенберг Ч. Электронные процессы в органических кристалах. - М., Мир.- 1985.- Т.1,2.- 544 с.
2. В.М.Ящук, В.Ю.Кудря, С.Я.Шевченко, Л.О.Вретік. Вступ до фотоніки органічних середовищ – К.: ВД “СофтПресс”, 2010. – 132
3. V.M.Yashchuk. Migrating Electronic Excitations in *-electron-containing Polymers //Molecular Crystals and Liquid Crystals.-1998.-Vol.324.-P.211-222.
4. V.M.Yashchuk, V.Yu.Kudrya. The spectral properties of DNA and RNA macromolecules at low temperatures: fundamental and applied aspects // Methods Appl. Fluoresc.- 2017.- V.5.- 014001.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100-бальною шкалою. Форми поточного контролю: оцінювання домашніх робіт, письмових та усних відповідей самостійних завдань. Студент може отримати максимально 40 балів за виконання домашніх робіт, самостійних завдань, усні відповіді. Підсумковий семестровий контроль проводиться у формі іспиту (60 балів) Екзаменаційний білет включає 2 теоретичні питання (по 20 балів) та задачу (20 балів).
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Валерій
Миколайович
Ящук
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет
Фізичний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра експериментальної фізики
Фізичний факультет