МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ НЕРІВНОСТЕЙ

Освітня програма: Соціальні технології ОС магістр

Структурний підрозділ: Факультет соціології

Назва дисципліни
МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ НЕРІВНОСТЕЙ
Код дисципліни
ОК4
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2020/2021
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
прн14. Виявляти, діагностувати та інтерпретувати актуальні проблеми соціуму на національному та міжнародному рівнях. прн16. Зіставляти соціокультурні відмінності та соціальні нерівності; причини їхнього виникнення та наслідки для розвитку соціуму. прн17. Обґрунтовувати використання новітніх методів збору та аналізу соціологічної інформації для вирішення практичних завдань у різних сферах суспільного життя. прн21. Використовувати знання сучасної соціологічної теорії та методології для вирішення завдань прикладних досліджень соціальних спільнот, інститутів, процесів та громадської думки. прн22. Демонструвати вміння збирати з різних джерел, систематизувати та узагальнювати соціологічну інформацію для підготовки аналітичних рішень,експертних висновків і рекомендацій.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
• Знати основи теорії соціальної структури і стратифікації; • Вміти працювати з соціологічними даними, здійснювати їх статистичний; • Володіти навичками роботи з англомовною науковою літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна фокусується на вивченні моделей соціальних нерівностей, їх причин та наслідків в суспільстві, форм прояву та регулювання засобами політики. Принциповою складовою є знання про способи соціологічного вимірювання нерівностей в термінах соціальних класів, бідності \ багатства, соціального відторгнення, спроможності індивідів скористатись доступними в суспільстві ресурсами життя. Програма супроводжується творчими аналітичними завданнями і дослідницькою роботою в малих групах протягом семестру.
Рекомендована та необхідна література
Основна: 1. Куценко О.Д. Общество неравных: Классовый аналіз неравенств в современном обществе: опыты запад-ной социологии. - Харьков: Изд_во Харьковского нац. Университета, 2000. 2. Качество жизни населения Украины в зеркале социологии / Под общей ред. академика НАН Украины В.М.Вороны, докт. филос. наук, проф. Е.И.Суименко. – К. : Институт социологии НАН Украины, 2012. – С. 40-67, 77-205. - http://i-soc.com.ua/files/e/life_quality.pdf 3. Методика комплексної оцінки бідності \ Міністерство соціальної політики України. Національна академія наук України, 18.05, 2017. - http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0728-17 4. Нерівність в Україні: масштаби та можливості впливу / за ред. Е.М.Лібанової. − К.: Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, 2012. - Р. 3.10. Регіональна диференціація рівня життя населення. – Сс.198 – 204; - Р.5.1. Багатовимірний аналіз нерівності – Сс.235-242
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Виступи на основі критичного аналізу, узагальнення інформації з наукової та публіцистичної літератури, участь в обговореннях (макс 10 балів) 2. Експрес-опитування для поточного контролю знання (макс. 6 балів) 3. Есе на основі критичного аналізу наукової літератури, емпіричної інформації, узагальнення та власних роздумів на задану тему (макс 6 балів) 4. Аналітична записка на основі роботи з емпіричними даними (макс 6 балів) 5. Модульна контрольна робота у формі тестів і творчого завдання (макс. 15 балів) 6. Командний дослідницький проект, який виконується протягом семестру, та його презентація в аудиторії на останніх заняттях (макс. 15 балів + 3 бали за презентацію) Підсумкове оцінювання (у формі іспиту) – максимум 40 балів, мінімум - 24.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра соціальних структур та соціальних відносин
Факультет соціології