МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ НЕРІВНОСТЕЙ

Освітня програма: «Соціологія» освітній ступінь магістр

Структурний підрозділ: Факультет соціології

Назва дисципліни
МЕТОДОЛОГІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ СОЦІАЛЬНИХ НЕРІВНОСТЕЙ
Код дисципліни
ОК6
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2020/2021
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
1. Застосовувати новітні соціологічні теорії та методи аналізу соціальних явищ та процесів. прн8. 2. Виявляти, діагностувати та інтерпретувати актуальні проблеми соціуму на національному та міжнародному рівнях. прн14. 3. Зіставляти соціокультурні відмінності та соціальні нерівності; причини їхнього виникнення та наслідки для розвитку соціуму. прн16. 4. Використовувати сучасні інформаційно-комунікативні технології при професійному спілкуванні; обміні інформацією; зборі, аналізі, обробці та інтерпретації даних й візуальному представленні результатів наукової діяльності. -прн11. 5. Бути критичним та самокритичним в оцінках своєї професійної діяльності. - прн3.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
• Знати основи теорії соціальної структури і стратифікації; • Вміти працювати з соціологічними даними, здійснювати їх статистичний; • Володіти навичками роботи з англомовною науковою літературою.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна фокусується на вивченні моделей соціальних нерівностей, їх причин та наслідків в суспільстві, форм прояву та регулювання засобами політики. Принциповою складовою є знання про способи соціологічного вимірювання нерівностей в термінах соціальних класів, бідності \ багатства, соціального відторгнення, спроможності індивідів скористатись доступними в суспільстві ресурсами життя. Програма супроводжується творчими аналітичними завданнями і дослідницькою роботою в малих групах протягом семестру.
Рекомендована та необхідна література
Основна: 1. Куценко О.Д. Общество неравных: Классовый аналіз неравенств в современном обществе: опыты запад-ной социологии. - Харьков: Изд_во Харьковского нац. Университета, 2000. 2. Качество жизни населения Украины в зеркале социологии / Под общей ред. академика НАН Украины В.М.Вороны, докт. филос. наук, проф. Е.И.Суименко. – К. : Институт социологии НАН Украины, 2012. – С. 40-67, 77-205. - http://i-soc.com.ua/files/e/life_quality.pdf 3. Методика комплексної оцінки бідності \ Міністерство соціальної політики України. Національна академія наук України, 18.05, 2017. - http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0728-17 4. Нерівність в Україні: масштаби та можливості впливу / за ред. Е.М.Лібанової. − К.: Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, 2012. - Р. 3.10. Регіональна диференціація рівня життя населення. – Сс.198 – 204; - Р.5.1. Багатовимірний аналіз нерівності – Сс.235-242
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота.
Методи та критерії оцінювання
Семестрове оцінювання: 1. Виступи на основі критичного аналізу, узагальнення інформації з наукової та публіцистичної літератури, участь в обговореннях (макс 10 балів) 2. Експрес-опитування для поточного контролю знання (макс. 6 балів) 3. Есе на основі критичного аналізу наукової літератури, емпіричної інформації, узагальнення та власних роздумів на задану тему (макс 6 балів) 4. Аналітична записка на основі роботи з емпіричними даними (макс 6 балів) 5. Модульна контрольна робота у формі тестів і творчого завдання (макс. 15 балів) 6. Командний дослідницький проект, який виконується протягом семестру, та його презентація в аудиторії на останніх заняттях (макс. 15 балів + 3 бали за презентацію) Підсумкове оцінювання (у формі іспиту) – максимум 40 балів, мінімум - 24.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра соціальних структур та соціальних відносин
Факультет соціології