Суспільно-географічна районологія

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Суспільно-географічна районологія
Код дисципліни
ВК 1.3.6.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Полягають в ознайомленні студентів з теоретичними засадами та методиками сучасної суспільно-географічної районології. У результаті вивчення дисципліни студенти мають засвоїти базові поняття: «суспільно-географічний район», «суспільно-географічне районоутворення», «принципи суспільно-географічного районування», знати чинники, закономірності районоутворення, історію районологічних досліджень, а також навчитись проводити суспільно-географічне районуваня, а саме: використовувати теоретичні положення суспільно-географічного районування при визначенні принципів та критеріїв районування, підборі міждисциплінарних та спеціальних методів дослідження для проведення суспільно-географічного районування; аналізувати компонентну, територіальну та управлінську структури суспільно-географічних районів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) Успішне опанування курсів “Суспільна географія”, “Економічна географія”, “Суспільно-географічна картографія”, “Теорії РПС та регіональної економіки”. 2) Знання теоретичних основ суспільної географії, розміщення виробництва, розселення населення, загальних принципів проведення наукових досліджень. 3) Володіння навичками роботи з картографічними джерелами, комп’ютерними програмами відкритого доступу для роботи з таблицями, текстом, графічними зображеннями, програмним забезпеченням для користування Інтернетом.
Зміст навчальної дисципліни
Викладаються основи наукових уявлень про суспільно-географічний район як об’єкт географічного дослідження, його структуру, особливості формування та розвитку. Висвітлюється еволюція наукових поглядів на процеси районоутворення, закономірності формування районів, принципи, прийоми і методики районування, що використовуються представниками різних шкіл районування. Особлива увага приділяється сучасному баченню процесів формування районів, а також огляду сіток районування України. Однією з найважливіших цілей є формування у студентів навичок самостійно обирати ту чи іншу методику районування залежно від характеру і властивостей галузі господарства, що районується, та поставлених дослідницьких завдань.
Рекомендована та необхідна література
1. Топчієв О.Г., Мальчикова Д.С., Яворська В.В. Регіоналістика: географічні основи регіонального розвитку і регіональної політики. Навч. посіб. – Херсон: ОЛДІ-ПЛЮС, 2015. – 372 с. 2. Пріоритетні напрями регіональної політики в економічній сфері: монографія у 2 т. За заг. ред. Т. О. Журавльової. - Павлоград : Арт Синтез-Т, 2014. Т. 2: Економічне районування, стратегічне планування, інтелектуально-інноваційні системи, трудовий потенціал та розвиток сільських територій. - 2014. - 369 с. 3. Мезенцев К.В. Суспільно-географічне прогнозування регіонального розвитку. – К.: ВПЦ „Київський ун-тет”, 2005. 4. Фащевський М.І. Теорія і практика економічного районування України та шляхи його вдосконалення / М. І. Фащевський ; ред. Б. М. Данилишин ; НАН України, Рада по вивченню продукт. сил України. - К.: РВПС України, 2007. - 51 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, аналітичні завдання
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістових частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарських занять. Завершується дисципліна іспитом. Впродовж семестру проводяться тематичні контрольні роботи у вигляді тестів після завершення розгляду відповідних тем. Набуття студентами знань та навичок також оцінюється під час семінарів, що передбачають обговорення актуальних тем і дискусії. Студенти виконують аналітичні завдання. Для студентів, що впродовж семестру не набрали мінімальної кількості балів (36 балів) проводиться заключна семестрова контрольна робота. Підсумкове оцінювання проводиться у формі іспиту. Максимальна кількість балів за результатами перевірки роботи – 40 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Олена Юріївна Кононенко
Економічної та соціальної географії
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Економічної та соціальної географії
Географічний факультет