Географія глобальних проблем людства

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Географія глобальних проблем людства
Код дисципліни
ВК 1.1.9.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Завдання полягають у формуванні у студентів системи знань щодо історичних та сучасних територіальних особливостей взаємодій у системі природа-людина та концептуальних підходів до виявлення й аналізу змін у геосферах в епоху антропоцену, а саме: здійснювати пошук та оброблення інформації щодо змін у геосферах в епоху антропоцену, стану й перспектив екологічних та суспільних викликів на рівні країни та глобальному контексті; аналізувати зміни у геосферах, стан й перспективи екологічних та суспільних викликів на рівні країни та в глобальному контексті з використанням кількісних та якісних методів при дослідженні геосистем і процесів в них; застосовувати інтегративну функцію географічного знання до аналізу взаємозв’язаності й взаємозалежності глобальних проблем людства у різних просторово-часових масштабах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування курсів регіональної географії країн Глобальної Півночі та Глобального Півдня, “Географія населення та розселення”, “Урбаністична географія”, “Географія світового господарства” 2) знання теоретичних основ географічного країнознавства, суспільної, економічної, соціальної, політичної географії; 3) розуміти можливості застосування математико-статистичних, картографічних, гіс та методів країнознавчих та політико-географічних, соціально-політичних досліджень до аналізу особливостей природних та суспільних процесів у географічні оболонці
Зміст навчальної дисципліни
Викладаються концептуальні засади просторово-часових трансформацій взаємодії людини й природи, країнознавства в контексті глобальних проблем людства та проблемного країнознавства; висвітлюються сутністні аспекти змін у геосферах в епоху антропоцену, концепту планетарних меж, виміри, у тому числі географічні, екологічних проблем, спричинених антропогенним впливом, соціальних викликів, взаємозв’язаність та взаємозалежність глобальних проблем людства у різних просторово-часових масштабах; аналізуються проблеми життєздатності екосистем, екологічного здоров’я та соціальної рівності, структурні проблеми економічного розвитку країни та у глобальному масштабі; розкриваються засади імплементації імперативу сталості в управлінні регіональним розвитком країни та на глобальному рівні.
Рекомендована та необхідна література
1.Руденко Л. Г. «Come on!» Географія: актуалізація на тлі світових трендів / Л. Г. Руденко, Є. О. Маруняк, І. Г. Черваньов // УГЖ. — 2017. — No 2 (102) 2. Глобальні виклики сучасності: суспільно-географічний вимір: монографія / Б.П.Яценко, В.В.Смаль та ін.; за ред. В.К.Кіптенко, Б.П.Яценка. – К.: Видавничо- поліграфічний центр «Київський університет»., 2012. – 255 с. 3. What “real world problems” do our applied geography members help solve? (28 October 2010). AAG News Letter. - http://news.aag.org/2019/10/what-real-world-problems-do-our-applied-geography-members-help-solve/ 4. Geography principles: Global Problems. https://dcmp.org/media/3802-geography-principles-global-problems
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінарські заняття, дискусії
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістових частини. Заняття проводяться у вигляді лекцій та семінарських занять. Завершується дисципліна заліком. Впродовж семестру проводяться тематичні контрольні роботи у вигляді тестів після завершення розгляду відповідних тем. Набуття студентами знань та навичок також оцінюється під час виступів на семінарах, опитувань, участі у дискусії. Для студентів, що впродовж семестру не набрали мінімальної кількості балів (20 балів) проводиться заключна семестрова контрольна робота з максимальною кількістю балів – 40. До початку екзаменаційної сесії студенти мають відпрацювати всі семінарські заняття. Підсумкове оцінювання проводиться у формі заліку. Максимальна кількість балів на заліку – 40, мінімальна кількість балів, що додається до семестрових – 24 бали.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Вікторія Костянтинівна Кіптенко
Країнознавства та туризму
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Країнознавства та туризму
Географічний факультет