Історико-географічні основи формування політичної карти світу
Освітня програма: Економічна географія
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Історико-географічні основи формування політичної карти світу
Код дисципліни
ВК 1.1.1.
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
Завдання дисципліни - сформувати знання та розуміння предметної області, уявлення про світовий процес державотворення в окремих регіонах світу, здатність
аналізувати склад і будову територіально-політичних систем як складової геосфери на різних просторово-часових масштабах; закріпити понятійно-термінологічний апарат, що стосується територіально-політичних систем та політичної карти світу і здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації про них з різних джерел (ЗК7), у т. ч. іноземними мовами; показати взаємовплив між змінами політичної карти та світогосподарськими зв’язками; дати розгорнуту інформацію про історичні та сучасні форми державного і політико-територіального устрою, етапи формування та сучасну політичну карту і її перспективи.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування дисциплін «Географічне країнознавство та краєзнавство», «Суспільна географія».
2. Вміти визначати і аналізувати загальні причини, перебіг і наслідки суспільно-географічних процесів та історичних подій.
3. Володіти навичками аналізу, синтезу, моделювання ситуації, прогнозування, порівняння, роботи з картографічним матеріалом.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню змін на політичній карті світу в різні історичні періоди. Розкривається поняття «політична карта світу» та її структура. Подається інформація про динаміку та основі складові політичної карти світу в Античний час і Середньовіччя; особливості формування і динаміку колоніальних імперій; зміни політичної карти та системи міжнародних відносин після Вестфальського миру, Віденського і Берлінського конгресів, Версальсько-Вашинґтонської та Ялтинсько-Потсдамської систем мирних договорів; етапи деколонізації. Деталізується сучасна структура політичної карти Європи, Азії, Африки, Америки, Океанії. Акцентується увага на впливі сучасних суспільно-географічних процесів на структуру і перспективи політичної карти світу.
Рекомендована та необхідна література
1. Кіндер Г., Хільгеман В. Всесвітня історія. Dtv-Atlas – К.: Знання-прес, 2001.
2. Стафійчук В.І. Політична географія світу: Навч. посібник / В.І.Стафійчук – Херсон: ОЛДІ-Плюс, 2019.
3. Трохимчук С.В., Федунь О.В. Політична географія світу: Навч. посібник / Степан Трохимчук, Олександра Федунь. – 2-е видання, перероблене і доповнене. – К.: Знання, 2007. – 422 с..
4. Яценко Б.П., Стафійчук В.І., Брайчевський Ю.С. Політична географія і геополітика. – К.: Либідь, 2007.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, семінарське заняття, бесіда, дискусія
Методи та критерії оцінювання
Упродовж семестру після завершення відповідних тем проводяться підсумкові контрольні роботи (перша включає теми 1-7, друга – 8-14). Підсумкові контрольні роботи проводяться у формі тестів та відкритих запитань і покликані виявити знання отримані при опануванні відповідних тем. Кожна з робіт оцінюється максимум у 10 балів. Студенти, які отримали за підсумкову контрольну роботу меншу за мінімально передбачену кількість балів, перескладають її.
На лекціях та семінарах для виявлення рівня засвоєння відповідних знань впродовж семестру проводять бліцопитування, які у підсумку формують до5 балів (підсумковий бал – середнє арифметичне усіх опитувань, кожне з яких оцінюється у 5 балів). Семінари проходять згідно робочої навчальної програми за передбаченим розкладом. Частина семінарів передбачає засвоєння певних тем і закріплення певних навичок. Кожен виступ на семінарі та активна участь у обговоренні питань оцінюється по 5-бальній шкалі.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Валентин
Іванович
Стафійчук
Країнознавства та туризму
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Країнознавства та туризму
Географічний факультет