Географія населення та розселення

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Географія населення та розселення
Код дисципліни
ОК 13
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати сутність географії населення і розселення як базової географічної дисципліни, яка вивчає геопросторові закономірності людської життєдіяльності в її демографічних та соціально-економічних аспектах; термінологію з географії населення і розселення; демографічні, соціальні, етнографічні, економічні характеристики структури населення в світі та в Україні; теорії заселення та розселення, світових міст, особливості розселення населення, перебігу процесів урбанізації та руралізації в світі та в Україні. Вміти користуватися інформаційними джерелами зі стану населення, розселення; застосовувати методи демогеографії для визначення динаміки чисельності населення, природного приросту, міграцій, статево-вікокової, соціальної, етнічної структури населення, зайнятості та їхньої динаміки; визначати регіональні особливості демографічних процесів; виявляти характер розселення; визначати типи поселень, класифікувати їх за різними ознаками.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсами: «Суспільна географія», «Географічне краєзнавство та країнознавство». 2. Знання теоретичних основ суспільної географії, базової географічної термінології, розуміння ролі населення і розселення у формуванні географічних процесів у ландшафтній оболонці, знання з особливостей перебігу демографічних, етнічних та екістичних процесів в країнах світу різного типу. 3. Володіти елементарними навичками володіння пошуковими Internet-системами, програмним забезпеченням Microsoft office, здатністю аналізувати отримані дані.
Зміст навчальної дисципліни
Курс складається з двох структурних частин. Перша присвячена вивченню теоретичних положень та результатів аналітичних досліджень з географії населення: етапів заселення, географії рас та етногеографії, геодемографічних особливостей відтворення (природного та механічного руху населення), структури населення, ознайомленням з сучасними теоріями народонаселення та регіональними прогнозами ООН, якісними (за ІЛР) та соціально-економічними (рівень та якість життя) характеристиками. У другому модулі розглядається географія розселення населення, а саме: класифікація поселень (за різними ознаками), їх типологія, форми розселення, процеси формування систем розселення, агломерування та урбанізація, теорія світових міст, базові положення геоурбаністики, особливості розселення в сільській місцевості та надається характеристика цих процесів в світі та в Україні.
Рекомендована та необхідна література
1. Гудзеляк І. Географія населення Навчальний посібник / Ірина Гудзеляк ; МОНУ ; ЛНУ ім. І.Франка ; [ наук. ред. О.І. Шаблій ]. – Львів : Львівський національний університет ім. І.Франка, 2008. – 232 с. 2. Доценко А.І. Територіальна організація розселення (теорія та практика).-К.:НАН України, РВПС України.-К.:»Фенікс», 2010.-536 с. 3. Прибиткова І.М. Основи демографії.Посібник для студ.-К.:»АртЕк», 1995.-256с. 4. Топчієв О.Г. Основи суспільної географії: підручник для студ. Геогр..спеціальностей вищих навч.закладів /О.Г.Топчієв.- Одеса:Астропринт, 2009.-544 с. 5. Любіцева О.О., Герасименко Г.В.Кочеткова І.В. Робочий зошит з курсу «Географія населення та розселення».-К.:Вид. «Альфа-ПІК», 2017.-85 с. 6. Любіцева О.О., Кочеткова І.В. Географія населення і розселення. Практикум. //Ольга Любіцева, Ірина Кочеткова / Любіцева О.О., Кочеткова І.В. Географія населення і розселення – К.: ВПЦ «Київський університет», 2020. – 108 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні роботи, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами написання контрольних завдань, виконання практичних робіт та написання екзаменаційної роботи. Семестрове оцінювання: Макс. кількість балів які можуть бути отримані студентом протягом семестру 60балів; Контрольна робота: РН 1.1-1.2 (знання) 30 балів/15 балів. Практична робота: РН 2.1-2.3. (знання та вміння) 45/20 балів. Самостійна робота: РН 3.1.-3.2.;4.1.-4.2. (комунікація, автономність та відповідальність) 25 балів/20 балів. Підсумкове оцінювання: екзамен. Максимальна кількість балів які можуть бути отримані студентом - 40 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Країнознавства та туризму
Географічний факультет
Географії України
Географічний факультет