Біогеографічні та грунтознавчі дослідження

Освітня програма: Економічна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Біогеографічні та грунтознавчі дослідження
Код дисципліни
ОК 4.
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
1 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
Знання та розуміння сутності та теоретичних основ біогеографії, генетичного ґрунтознавства та географії ґрунтів; засвоєння базового понятійно-термінологічного апарату щодо формування й поширення угрупувань живих організмів та основних типів ґрунтів; формування вміння використовувати теоретичні фахові знання щодо біогеографічних та ґрунтознавчих досліджень у практичних ситуаціях та відповідно до спеціалізації; формування вміння застосовувати знання і розуміння основних просторово-часових характеристик, процесів, історії формування і складу угрупувань живих організмів, ґрунтів, особливостей ґрунтово-рослинного покриву тощо, зокрема встановлювати закономірності поширення рослинних угруповань та типів ґрунтів на основі аналізу екологічних факторів; знання та розуміння особливостей поширення біоти і флористико-фауністичного складу біомів рівнинних, гірських і острівних територій, основ біогеографічного (біотичного) районування.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання теоретичних основ базових географічних теорій та концепцій. Знання і розуміння основних просторово-часових закономірностей будови географічної оболонки та масштабності її сприйняття для орієнтування в географічному просторі.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню основних положень біогеографії, зокрема законів, закономірностей поширення живих організмів та їх угруповань у просторі і часі залежно від їхніх адаптивних можливостей та впливу на них екологічних чинників, а також основних положень географії ґрунтів, зокрема вивченню ґрунту як самостійного природно-історичного тіла, що забезпечує існування життя на Землі, його властивостей і головних закономірностей географічного поширення ґрунтів і формування структур ґрунтового покриву.
Рекомендована та необхідна література
1. Аріон О.В., Купач Т.Г., Дем’яненко С.О. Основи грунтознавства: навч.-метод.посібник- К. : ВПЦ "Київський університет", 2021. - 368с. 2. Аріон О.В., Купач Т.Г., Дем’яненко С.О. Географія ґрунтів з основами ґрунтознавства: навчально-методичний посібник. – К.: ЦОП «Глобус», 2017. - 226 с. (з табл. та рис.) 3. Аріон О.В., Удовиченко В. В. Літня польова ґрунтознавчо-біогеографічна практика: навч.-метод. посібник(для студентів вищих навчальних закладів).. – К.: ВПЦ "Київський університет", 2011. – 140 с. 4. Білоус Л.Ф. Біогеографія. Навч.посібн/КНУ ім.Т.Шевченка.- К., 2020 5. Карта «Ґрунти України». М 1:1 430 000 / М.І.Полупан, В.Б. Соловей, В.А.Величко; ННЦ «Ін-т ґрунтознавства та агрохімії ім.О.Н.Соколовського». – Харків, 2005. 6. Карта «Ґрунти Української РСР». М 1:750 000 / Заг.ред.проф.М.К.Крупського; Український НДІ ґрунтознавства ім.О.Н.Соколовського, Республіканський проектний інститут по землевпорядкуванню «Укрземпроект»». – Київ, 1972.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення всіх запланованих результатів навчання визначається за результатами написання тестових завдань, виконання практичних, самостійних робіт та написання тематичних контрольних робіт. Семестрове оцінювання: 1. Тематичні контрольні роботи (тести): РН 1.1-1.10 (знання) 40 балів/10 балів. 2. Практична робота: РН 2.1-2.7; (знання та вміння); 3.2;4.2.(комунікація, автономність і відповідальність) 60 балів/30 балів. Підсумкове оцінювання у формі заліку, що виставляється за результатами роботи студента впродовж усього семестру і не передбачає додаткових заходів оцінювання для успішних студентів. Організація оцінювання: оцінювання здійснюється упродовж семестру. Практичні роботи здаються на кожному практичному занятті або у зазначений викладачем термін; за роботи, подані пізніше зазначеного терміну, оцінка складає 50% від максимальної кількості балів. Тематичні контрольні роботи проводяться у вигляді бліц-тестів на 5-6 та 11-12 тижнях навчання.
Мова викладання
Українська