Суспільно-географічне прогнозування

Освітня програма: Економічна та соціальна географія

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Суспільно-географічне прогнозування
Код дисципліни
ОК 12
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2021/2022
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
6
Результати навчання
Знати: сутність, значення, об’єкти, види, способи та базовий поняттєво-термінологічний апарат суспільно-географічного прогнозування, історію становлення та розвитку суспільно-географічної прогностики, принципи та методологічні підходи до суспільно-географічного прогнозування; сутність, класифікацію, чинники, закономірності розвитку суспільно-просторових процесів; етапи та організаційні аспекти розробки суспільно-географічних прогнозів регіонального розвитку; методики оцінки чинників регіонального розвитку, прогнозування ресурсів регіонального розвитку, демопросторових процесів, розвитку господарства регіону. Вміти: здійснювати статистичний аналіз динамічних рядів; розробляти, аналізувати та використовувати різноманітні моделі для цілей прогнозування регіонального розвитку; розробляти прогнози розвитку процесів формування та використання природних, трудових, фінансових, технологічних ресурсів, демо-, промислово-, аграрно- та соціально-просторових процесів у регіонах.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне вивчення дисципліни «Contemporary Debates in Human Geography (Сучасні дискусії в суспільній географії)». 2. Вміти аналізувати причинно-наслідкові зв’язки демографічного, соціального та економічного розвитку регіонів, групувати регіони за подібністю показників соціально-економічного розвитку. 3. Володіти базовими навичками застосування математичних методів в суспільно-географічних дослідженнях.
Зміст навчальної дисципліни
Дана навчальна дисципліна присвячена вивченню теоретико-методологічних та методичних основ суспільно-географічного прогнозування; поняттєво-термінологічного апарату суспільно-географічного прогнозування; класифікації та підходів до аналізу суспільно-просторових процесів; окремих методик оцінки чинників регіонального розвитку, прогнозування ресурсів регіонального розвитку, прогнозування демопросторових процесів, прогнозування розвитку господарства регіону. Дана дисципліна покликана дати цілісне уявлення про наукове передбачення соціально-економічного розвитку території, забезпечити набуття вмінь і навичок галузевого та комплексного прогнозування регіонального розвитку.
Рекомендована та необхідна література
1. Мезенцев К.В. Регіональне прогнозування соціально-економічного розвитку: Навч. посіб. Київ: ВПЦ „Київський ун-тет”, 2004. 82 с. 2. Мезенцев К.В. Суспільно-географічне прогнозування регіонального розвитку. Київ: ВПЦ „Київський ун-тет”, 2005. 253 с. 3. Єріна А.М. Статистичне моделювання та прогнозування: Навч. посіб. Київ: КНЕУ, 2001. 170 с. 4. Нємець К.А., Нємець Л.М. Просторовий аналіз у суспільній географії: нові підходи, методи, моделі. Харків, ХНУ імені В.Н. Каразіна, 213. 228 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, аналітична робота, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
У курсі передбачено 2 змістовних частини. Заняття проводяться у формі лекцій та практичних занять. Завершується дисципліна іспитом у письмовій формі. Семестрове оцінювання: кількість балів, що студент отримує протягом семестру є сумою балів, що були отримані при оцінюванні роботи на практичних заняттях, під час усного опитування та виконанні тематичних контрольних робіт. Організація оцінювання: Робота на практичних заняттях оцінюється за результатами виконання, відповідно до графіку проведення практичних занять. Тематичні контрольні роботи проводяться у письмовому форматі. Результати навчання за умови опанування на належному рівні оцінюються таким чином: 1. Перевірка та захист практичних робіт – від 24 до 35 балів. 2. Усне опитування – від 2 до 5 балів. 3. Тематичні контрольні роботи – від 10 до 20 балів.
Мова викладання
Українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Економічної та соціальної географії
Географічний факультет