Магнітометрія
Освітня програма: Геологія та менеджмент надрокористування
Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут "Інститут геології"
Назва дисципліни
Магнітометрія
Код дисципліни
ВК 2.7.6
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
6 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Знати: основні поняття і терміни магнітометрії; класифікацію магнітометрії та її вимірювальних параметрів; походження магнітного поля Землі та його складових; просторово-часову структуру геомагнітного поля та способи розв’язку задач магнітометрії; аналітичне представлення магнітного поля Землі; чинники магнітних варіацій та способи їхнього врахування при проведенні магнітних зйомок; магнітні властивості гірських порід і мінералів; основи теорії магнетизму гірських порід; лабораторні та польові методи вимірювання магнітних властивостей гірських порід; будову сучасної магнітометричної апаратури; магнітний метод дослідження свердловин; способи трансформацій геомагнітного поля; області застосування магнітометрії для розв’язку прикладних задач задач. Вимірювати, обробляти та проводити початкову інтерпретацію магнітних спостережень та пояснювати їх зв’язок з геологічними та техногенними об’єктами. Проводити польові та лабораторні вимірювання.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання теоретичних основ фізики, математики, теорії поля, математичної статистики.
Зміст навчальної дисципліни
В програмі дисципліни основна увага приділяється прикладній магнітометрії, а також принципам будови приладів та методиці виконання вимірювальних робіт, їхній первинній обробці та виділенню аномалій магнітного поля. Вивчаються прийоми якісної та кількісної інтерпретації на теоретичних та польових аномаліях. Розглядаються підходи до розв’язку прямих та обернених задач. Характеризуються області застосування магнітометрії на реальних прикладах. До розгляду включено загальні принципи постановки магнітометричних завдань, огляд шляхів їх реалізації та ефективність.
Рекомендована та необхідна література
1. Гура К. О., Грищук П. І. Інтерпретація магнітних аномалій в автоматизованому режимі: Навчальний посібник. – К.: ВЦ «Київський університет», 2000. – 155 с.
2. Стащук В.С., Сухорада А.В., Гузій М.І. Основи магнетизму (навчальний посібник для студентів І-ІІ курсів геофізичної спеціальності.Вид. КДУ, 2004.-120с.
3. Al-Khafaji, Wadhah. (2021). Magnetic Geophysical Method Course Lectures for Undergraduate Students.
4. Calais E. 2005, Geomagnetism, Purdue University Department of Earth and Atmospheric Sciences, West Lafayette, IN 47907-1397
5. Gravity and Magnetic Exploration: Principles, Practices, and Applications 1st Edition by William J. Hinze (Author), Ralph R. B. von Frese (Author), Afif H. Saad 2013
6. Hauet Thomas Introduction to magnetometry techniques. ESM2020, 01/10/2020
7. Foulger G. R. & Peirce C., 2002, Geophysical Methods in Geology,
8. Milsom, John, 2011 Field geophysics. – 4th ed. / John Milsom, Asger Eriksen. Geophysicists
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекційні та лабораторні заняття і самостійна робота студентів.
Методи та критерії оцінювання
Контроль передбачає виконання лабораторних робіт та проведення 3 письмових контрольних робіт. Підсумкове оцінювання проводиться у формі письмово-усного іспиту. Під час іспиту здобувач пише тест і відповідає на питання. Результати навчальної діяльності студентів оцінюються за 100 бальною шкалою. Студент не допускається до підсумкового оцінювання, якщо під час семестру набрав менше 20 балів. Протягом семестру студент може набрати від 36 до 60 балів. Під час іспиту студент може отримати від 24 до 40 балів.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Дмитро
Анатолійович
Безродний
Геофізики
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Геофізики
Навчально-науковий інститут "Інститут геології"