Комунікативні стратегії українського мовлення

Освітня програма: Українська мова та література (для іноземців; мова навчання українська)

Структурний підрозділ: Навчально-науковий інститут філології

Назва дисципліни
Комунікативні стратегії українського мовлення
Код дисципліни
ВБ 3.04
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН 2. Упевнено володіти державною та іноземною (англійською) мовами для реалізації письмової та усної комунікації, зокрема в ситуаціях професійного й наукового спілкування; презентувати результати своїх досліджень іноземною мовою. ПРН 6. Застосовувати знання про експресивні, емоційні, логічні засоби мови та техніку мовлення для досягнення запланованого прагматичного результату й організації успішної комунікації. ПРН 13. Доступно й аргументовано пояснювати сутність конкретних філологічних питань і власну точку зору на них та її обґрунтування як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема особам, які навчаються ПРН 14. Створювати, аналізувати й редагувати тексти різних стилів та жанрів ПРН 20. Організовувати процес навчання української мови як іноземної з урахуванням психолого-педагогічних і методичних засад (за вибірковим блоком «Українська мова в закладах вищої освіти»).
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Володіння українською мовою, що дозволяє спілкуватися в усіх сферах діяльності (В2). Успішне опанування курсу «Практичний курс української мови. Професійний рівень» у 1-му та 2-му семестрах.
Зміст навчальної дисципліни
У дисципліні розглядаються лексико-граматична і стилістична системи сучасної української мови; мовно-мовленнєві засоби, що є специфічними для різних стилів мовлення та можливості використання цих засобів у процесі побудови моделей комунікативного акту. Предмет структуровано на 2 модулі. Перший знайомить студентів із особливостями основних комунікативних намірів, тактик і стратегій, а у другому – удосконалюються уміння розуміти основні комунікативні наміри співрозмовника і користуватися різноманітними мовленнєвими стратегіями і тактиками.
Рекомендована та необхідна література
1. Бацевич Ф. С. Основи комунікативної лінгвістики: підручник. Київ: Академія, 2004. 342 с. 2. Дегтярьова К. В. Основи теорії мовної комунікації: навчально-методичний посібник для студентів факультету філології та журналістики напряму підготовки 6.020303 «Філологія. Українська мова і література». Полтава, 2012. 70 с. 3. Зусін В. Я. Етика та етикет ділового спілкування. Київ: Центр навчальної літератури, 2005. 234 с. 4. Методична розробка з наукового стилю української мови (для іноземних студентів вищих економічних навчальних закладів) / Укл. С. А. Чезганов. Київ: КНЕУ, 2002. 59 с. 5. Палінська О., Качала О. Автостопом по Україні. Українська мова як іноземна: Аудіокнига з вправами. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2014. 128 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Форми навчання: практичні заняття, самостійна робота. Методи навчання: пояснення нового матеріалу, бесіда, рецензія на відповідь одногрупника, самостійна робота з науковою літературою, аналіз комунікативних стратегій і тактик за текстами, відеоматеріалами.
Методи та критерії оцінювання
Усна відповідь, аналіз текстів різних стилів, модульні контрольні роботи, тест професійної компетенції. Критерії оцінювання кожного виду завдань див. у робочій програмі навчальної дисципліни.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра української філології для іноземних громадян
Навчально-науковий інститут філології