Генезис та морфологія ґрунтів
Освітня програма: Ґрунтознавство, управління земельними ресурсами та територіальне планування
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Генезис та морфологія ґрунтів
Код дисципліни
ВБ 2.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
4 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР06. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад Землі як планетарної системи та її геосфер, у тому числі педосфери. ПР08. Обґрунтовувати вибір та використовувати польові та лабораторні методи для аналізу природних та антропогенних систем і об’єктів. ПР10. Аналізувати склад і будову педосфери на різних просторово-часових масштабах ПР11. Впорядковувати і узагальнювати матеріали польових та лабораторних досліджень. ПР15. Уміти обирати оптимальні методи та інструментальні засоби для проведення досліджень, збору та обробки даних.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування таких навчальних дисциплін як «Ґрунтознавство», «Ґрунтознавчі дослідження», «Фізика ґрунту», «Хімія ґрунту». 2) володіння елементарними навичками ґрунтознавчих досліджень.
Зміст навчальної дисципліни
Зміст дисципліни охоплює широкий спектр питань, присвячених розгляду загальних основ утворення і розвитку ґрунтів, їх морфологічної будови і морфологічних ознак. Дисципліна складається з двох змістових модулів. У першому змістовому модулі розглядаються питання генезису ґрунтів, зокрема чинники ґрунтоутворення, суть і стадійність процесу ґрунтоутворення, елементарні ґрунтові процеси. Другий змістовий модуль присвячений розгляду основ морфології ґрунтів: будови ґрунтового профілю, генетичних горизонтів, морфологічних ознак ґрунтів. Окрему увагу присвячено методиці морфологічного аналізу ґрунтового профілю загалом і окремих його генетичних горизонтів.
Рекомендована та необхідна література
1. Аріон О.В. Географія ґрунтів з основами ґрунтознавства: Навчально-методичний посібник / О.В.Аріон, Т.Г.Купач, С.О.Дем’яненко . – К., 2017. – 226 с. (з табл. та рис.) 2. Грунтознавство. Підручник / Д.Г. Тихоненко, М.О. Горін, М.І. Лактіонов та ін. За ред. Д.Г. Тихоненка – Київ: Вища освіта, 2005. – 703 с. 3. Мойш Н. І. Ґрунтознавство: Курс лекцій. – Ужгород: Ґражда, 2011. – 368 с. 4. Підкова О. М. Конспект лекцій з дисципліни “Ґрунтознавство” / Підкова О. М. – К., 2021. – 164 с. 5. Практикум з ґрунтознавства: Навчальний посібник / За редак цією професора Д. Г. Тихоненка.— 6-е вид., перероб. і доп.— Х.: Майдан, 2009 6. Кіт М.Г. Морфологія грунтів. Основи теорії і практики : навчальний по-сібник. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2008.- 230 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та письмовій формі, модульні контрольні роботи, іспит. Рекомендований мінімум для допуску – 36 балів. Для студентів, які набрали сумарно менше 36 балів (рекомендований мінімум) обов’язковою умовою для отримання допуску до іспиту є написання рефератів по питанням пропущених чи недостатньо засвоєних тем. Підсумкове оцінювання у формі іспиту проводиться в письмовому форматі. Максимальна кількість балів на заліку – 40 балів, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 24.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Сергій
Петрович
Дорошкевич
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет
Географічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет