Інтелектуальний капітал
Освітня програма: Освітньо-професійна програма «Економіка та економічна політика»
Структурний підрозділ: Економічний факультет
Назва дисципліни
Інтелектуальний капітал
Код дисципліни
ВК 2.1.1
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
5
Результати навчання
ПРН6. Використовувати професійну аргументацію для донесення інформації, ідей, проблем та способів їх вирішення до фахівців і нефахівців у сфері економічної діяльності.
ПРН9. Усвідомлювати основні особливості сучасної світової та національної економіки, інституційної структури, напрямів соціальної, економічної та зовнішньоекономічної політики держави.
ПРН13. Ідентифікувати джерела та розуміти методологію визначення і методи отримання соціально-економічних даних, збирати та аналізувати необхідну інформацію, розраховувати економічні та соціальні показники.
ПРН21. Вміти абстрактно мислити, застосовувати аналіз та синтез для виявлення ключових характеристик економічних систем різного рівня, а також особливостей поведінки їх суб’єктів.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати основні засади функціонування економічної системи; теоретичні і методичні основи прав інтелектуальної власності, основи законодавчого регулювання прав інтелектуальної власності; суб’єктно-об’єктний склад ринку інтелектуальної власності; основи регулювання відносин у сфері інтелектуальної власності
2. Вміти аналізувати економічні явища і процеси.
3.Володіти навичками аналізу, синтезу, обробки та візуалізації статистичних даних, роботи з нормативно-правовою базою, навички публічних виступів, англійською мовою.
Зміст навчальної дисципліни
Програма навчальної дисципліни складається із таких змістовних частин:
Змістовна частина 1. Основи функціонування інтелектуального та людського капіталу
Дослідження змісту та складових інтелектуального капіталу, його роль у соціально-економічному розвитку, розкриття основ економіки знань та інтелектуалізації праці.
Змістовна частина 2. Управління інтелектуальним капіталом
З'ясування ролі інтелектуального капіталу у виробничому процесі, механізму реалізації інтелектуального капіталу на мікро- та макрорівні в умовах ринкової економіки. Аналіз структурного капіталу та його використання у господарській діяльності. Оцінка інтелектуального капіталу та ефективності інвестицій в процесі управління знаннями. Дослідження мережевої економіки та її впливу на інтелектуальний капітал.
Рекомендована та необхідна література
1. Базилевич В.Д. Інтелектуальна власність: підручник. 3-тє вид., переробл. і доповн. Київ: «Знання», 2014. 671c.
2. Бутко М.П. Інтелектуальний капітал як чинник модернізації регіонального економічного простору : монографія / М.П. Бутко, О.В. Попело; за заг. ред. д-ра екон. наук, проф. М.П. Бутка. Ніжин: ТОВ «Аспект-Поліграф», 2014. 372 с.
3. Вірченко В.В. Інтелектуальний капітал в системі антикризового управління підприємством Вісник КНУ імені Тараса Шевченка серія «Економіка». Київ, 2012. №132. С. 32-36.
4. Ілляшенко С.М. Управління інтелектуальним капіталом підприємства: монографія / С.М. Ілляшенко, Є.О. Голишева, А.В. Колодка. Суми: ТОВ «Триторія», 2017. 360 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Методи навчання
Інформаційно-традиційне з елементами проблемно-орієнтованого навчання: лекції, семінари, самостійна робота, консультації, виконання індивідуального проекту, аналіз ситуацій, виконання творчих завдань, активні методики проведення занять: ділова гра «Розвиток інтелектуального капіталу підприємства»,
Методи та критерії оцінювання
Форми і методи оцінювання. Усні доповіді, участь у дискусії на лекціях, семінарах, доповнення, тестування, бліц опитування, виконання аналітично-розрахункових робіт, практичного завдання, підготовка реферату, есе, реферування статей, презентація індивідуального проекту, контрольна робота, підсумкова контрольна робота.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Ганна
Матвіївна
Лозова
Кафедра економічної теорії, макро- і мікроекономіки
Економічний факультет
Економічний факультет
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни
Кафедра економічної теорії, макро- і мікроекономіки
Економічний факультет