Теорія і практика вибіркових обстежень

Освітня програма: Економічна аналітика та статистика

Структурний підрозділ: Економічний факультет

Назва дисципліни
Теорія і практика вибіркових обстежень
Код дисципліни
1.28
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
ПРН4. Використовувати професійну аргументацію для донесення інформації, ідей, проблем та способів їх вирішення до фахівців і нефахівців у сфері економічної діяльності. ПРН6. Застосовувати відповідні економіко-математичні і статистичні методи та моделі для вирішення економічних задач. ПРН12. Ідентифікувати джерела інформації та розуміти методологію визначення і методи отримання соціально-економічних даних, збирати та аналізувати необхідну інформацію, розраховувати економічні та соціальні показники. ПРН18. Виконувати міждисциплінарний аналіз соціально-економічних явищ і процесів з однієї або кількох професійних сфер. ПРН20.Використовувати інформаційні та комунікаційні технології для вирішення соціально-економічних завдань, підготовки та подання аналітичних звітів.
Форма навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Знати теоретичні основи наукового пізнання; закону великих чисел, теорії імовірностей та математичної статистики, передусім, статистичної перевірки гіпотез; наукові принципи забезпечення якості статистичної інформації. 2. Володіти навичками планування та організації статистичного спостереження складних соціально-демографічних процесів, забезпечення точності вибіркових оцінок, поширення результатів вибірки на генеральну сукупність і створення надійного інформаційного забезпечення для прийняття управлінських рішень.
Зміст навчальної дисципліни
Вибіркові обстеження широко застосовують у сучасному світі в усіх сферах суспільного життя: оцінюванні якості продукції, соціологічні опитування, маркетингові дослідження тощо. Навчальна задача полягає у формуванні знань та вмінь організації вибіркових спостережень, обґрунтування дизайну вибірки і забезпечення точності вибіркових оцінок, поширення результатів вибірки на генеральну сукупність і створення надійного інформаційного забезпечення для прийняття управлінських рішень. Основна увага приділяється розробці програми вибіркового спостереження і дизайну вибірки, обґрунтовуванню адекватного природі явища виду та способу вибіркового обстеження, визначенню розміру вибіркової сукупності залежно від структури та обсягу генеральної сукупності, виду добору та прийнятної точності даних.
Рекомендована та необхідна література
1. Єріна А.М., Пальян З.О. Статистичні спостереження: переписи, моніторинги, вибіркові обстеження, К: МПБП “Гордон”. 2019. 312 с. 2. Гончар О.В. Забезпечення якості статистичної інформації: методологія та організація: моногр. Київ: ВПД «Формат».2011. 372 с
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Мета дисципліни – опанувати методи і практичні навички формування вибіркових сукупностей, результати обстеження яких спроможні забезпечити необхідну точність даних з мінімальними витратами. Завдання навчальної дисципліни полягає у вивченні: загальної методології проведення вибіркових обстежень, методичних положень формування основи вибірки та способів добору одиниць сукупності для обстеження, оптимізації дизайну вибірки, забезпечення надійності результатів вибіркових обстежень.
Методи та критерії оцінювання
Форми оцінювання студентів: (макс. 100 балів / мінім. 60 балів) 1. Виконання практичних вправ під час семінарських занять, які відбуваються за розкладом – 30 балів / 18 балів 2. Підготовка та захист індивідуального розрахунково-аналітичного проекту – 30 балів / 18 балів 3. Підготовка презентації – 10 балів / 6 балів 4. Контрольна модульна робота – 10 балів / 6 балів. 5. Підсумкова контрольна робота – 20 балів / 12 балів.
Мова викладання
українська

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Кафедра статистики, інформаційно-аналітичних систем і демографії
Економічний факультет