Дослідження операцій

Освітня програма: Прикладне програмування (Бакалавр)

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Дослідження операцій
Код дисципліни
ОК 9
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
2 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
В результаті вивчення дисципліни студент набуває наступні компетентності: Знання: основні терміни, моделі і типові задачі дослідження операцій, формулювання задач лінійного, цілочислового, нелінійного і стохастичного програмування та методи розв’язання задач такого класу. Вміння: розв’язувати аналітично задачі лінійного, цілочислового та нелінійного програмування, розв’язувати задачі оптимізації за допомогою програмних засобів MS Excel Solver та AMPL. Комунікації: вироблення у студентів навичок командної роботи, здатність обґрунтовувати власний погляд на задачу, яка розв’язується, доповідати результати власної роботи.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
− Успішне опанування дисциплін «Лінійна алгебра та аналітична геометрія», «Математичний аналіз», «Дискретна математика», «Теорія ймовірностей та математична статистика», «Основи алгоритмізації та програмування». − Знати основи лінійної алгебри, диференціального та інтегрального числення, алгоритмізації і програмування, основні закони розподілу випадкових величин. − Вміти виконувати операції над векторами та матрицями, розв’язувати системи лінійних алгебраїчних рівнянь, знаходити границі функцій, диференціювати функції однієї та багатьох змінних, досліджувати функцію на екстремум, обчислювати числові характеристики випадкових величин, розробляти алгоритми і програмувати їх.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Дослідження операцій» спрямована на вивчення концептуальних основ, пов’язаних із методами оптимізації, які використовуються в різних прикладних галузях людської діяльності. Студенти навчаться здійснювати формалізований опис задач дослідження операцій, опанують математичні методи розв’язання оптимізаційних задач лінійного, цілочислового, нелінійного та стохастичного програмування, ознайомляться з програмними засобами розв’язання такого класу задач. Мета дисципліни – ознайомлення з основними поняттями, типовими задачами та моделями оптимізації і методами розв’язання оптимізаційних задач, формування знань і вмінь щодо використання сучасних програмних засобів для вирішення проблем дослідження операцій.
Рекомендована та необхідна література
1. Математичні методи дослідження операцій: підручник / Є. А. Лавров, Л. П. Перхун, В. В. Шендрик та ін. Суми: Сумський державний університет, 2017. 212 с. 2. Дослідження операцій. Конспект лекцій / Уклад.: О.І. Лисенко, І.В. Алєксєєва, К: НТУУ «КПІ», 2016. 196 с. 3. Іванюта І.Д., Рибалка В.І., Рудоміно-Дусятська І.А. Практикум з математичного програмування: навч. посіб. Київ: Видавничий Дім «Слово», 2008. 296 с. 4. Ржевський С. В., Александрова В. М. Дослідження операцій: підручник. Київ: Академвидав, 2006. 560 с. 5. NEOS Server. State-of-the-Art Solvers for Numerical Optimization. URL: https://neos-server.org/neos/ 6. AMPL. URL: https://ampl.com
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Рівень досягнення запланованих результатів навчання визначається як сумарна оцінка за роботу студента у семестрі та результатом складання підсумкового контролю у формі письмового іспиту. Умовою отримання позитивної результуючої оцінки за дисципліну є досягнення не менш як 60% від максимально можливої кількості балів – 60 балів із 100. Студент допускається до складання іспиту за умови виконання 8-ми передбачених планом лабораторних робіт та контрольної, що у підсумку має складати не менше рекомендованого мінімуму у 36 балів (60% від максимально можливої кількості балів, які студент може отримати за роботу в семестрі). Іспит проводиться у формі тесту з 20 питань, серед яких 40% теоретичного характеру і 60% - практичного. Для отримання позитивної оцінки студент має отримати на іспиті не менше 24 балів (60% від максимально можливої кількості балів).
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни