Комплексні системи захисту інформації

Освітня програма: Кібербезпека (Бакалавр)

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Комплексні системи захисту інформації
Код дисципліни
ОК 16
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
9
Результати навчання
Уміння застосовувати знання державної та іноземних мов з метою забезпечення ефективності професійної комунікації, адаптуватися в умовах частої зміни технологій професійної діяльності, прогнозувати кінцевий результат, діяти на основі законодавчої та нормативно-правової бази України та вимог відповідних стандартів, у тому числі міжнародних в галузі інформаційної та кібербезпеки, вирішувати завдання захисту програм та інформації, що обробляється в інформаційно-телекомунікаційних системах програмно-апаратними засобами та давати оцінку результативності якості прийнятих рішень, реалізовувати комплексні системи захисту інформації в автоматизованих системах організації (підприємства) відповідно до вимог нормативно-правових документів, забезпечувати процеси захисту та функціонування інформаційно-телекомунікаційних (автоматизованих) систем на основі практик, навичок та знань.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання основних напрямів розвитку системи менеджменту у сфері інформаційної безпеки; загальної методології і структуру організаційного забезпечення кібербезпеки на рівні держави, основ систем комплексної системи захисту інформації на рівні організації, нормативно-правовій бази управління комплексної системи захисту інформації, системи управління інформаційною та кібернетичною безпекою. Володіти елементарними навичками використання математичних методів в інформаційних системах та роботи в мережі, дискретної математики, електротехніки та електроніки, теорії алгоритмів.
Зміст навчальної дисципліни
Навчальна задача дисципліни «Комплексні системи захисту інформації» полягає у підвищенні рівня знань здобувачів з теорії і практики захисту інформації технічними засобами, набуття вмінь і навичок з виявлення технічних каналів витоку інформації, їх блокування, створенні та впровадженні комплексів технічного захисту інформації, в знанні основ організації та порядку виконання робіт із створення комплексних систем захисту інформації телекомунікаційних систем залежно від характеру об’єкта захисту. Мета дисципліни – сформувати у здобувачів теоретичних знань та практичних навичок самостійної роботи з забезпечення комплексного захисту інформації на об’єктах інформаційної діяльності на основі нормативно-правових документів, національних та міжнародних стандартів. Дати здобувачам поглиблені знання в опануванні загальних теоретичних знань та практичних навичок щодо розробки типової стратегії і організації комплексної системи захисту інформації. Вивчення особливостей побудови комплексних систем захисту інформації та централізованого управління системою інформаційної безпеки.
Рекомендована та необхідна література
1. Закон України. Про основні засади забезпечення кібербезпеки України. Введено в дію постановою Верховної Ради України від 05.10. 2017 р. № 45, ст.403. 2. Лаптєв О.А., Савченко В.А., Шуклін Г.В. Виявлення та блокування засобів негласного отримання інформації на об'єктах інформаційної діяльності. К. ДУТ. 2020 – 126 с. https://dut.edu.ua/ua/lib/2/category/96/view/2031 3. Лаптєв О.А., Кузавков В.В., Хорошко В.О. «Системи пошуку засобів негласного здобуття акустичної інформації» – К. Міленіум. 2023 – 282 с. https://www.researchgate.net/publication/368925556_SISTEMI_POSUKU_ZASOBIV_NEGLASNOGO_ZDOBUTTA_AKUSTICNOI_INFORMACII 4. Н.В. Лукова-Чуйко, В.С. Наконечний, С.В. Толюпа, М.М. Браіловський Системи виявлення вторгнень та функціональна стійкість розподілених інформаційних систем до кібернетичних загроз. Монографія К.: Формат, 2021. – 407 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, лабораторні занняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Результати навчальної діяльності здобувачів оцінюються за 100 бальною шкалою. Умовою отримання позитивної сумарної оцінки за дисципліну є одержання не менш ніж 60% від максимально можливої кількості балів. Для допуску до іспиту здобувач має набрати не менше ніж 36 балів за поточні семестрові роботи. На іспиті здобувач може максимально отримати 40 балів, але оцінка за іспит не може бути меншою за 24 бали для отримання загальної позитивної оцінки за курс. У випадку, коли здобувач на іспиті набрав менше 24 балів, отримані бали не додаються до семестрової оцінки (незалежно від кількості балів отриманих під час семестру), в екзаменаційній відомості (у колонці “бали за іспит”) ставиться “0”, а в колонку “результуюча оцінка” переноситься лише кількість балів отриманих під час семестру.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни