Організація баз даних

Освітня програма: Мережеві та інтернет технології

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Організація баз даних
Код дисципліни
ОК 28
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
7 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
Вміння застосовувати знання в галузі інформатики й сучасних інформаційних технологій, обчислювальної і мікропроцесорної техніки та програмування, програмних засобів для розв’язання спеціалізованих задач та практичних проблем у галузі професійної діяльності. Вміння застосовувати сучасні досягнення у галузі професійної діяльності з метою побудови перспективних телекомунікаційних систем, інфокомунікаційних, телекомунікаційних мереж, радіотехнічних систем та систем телевізійного й радіомовлення тощо. Вміти продемонструвати знання та розуміння основних фактів, концепцій, правил та теорій, пов’язаних з професійною діяльністю спрямованої на створення умов для обміну інформацією на відстані, її оброблення та зберігання, в тому числі технологічні системи й технічні засоби які забезпечують надійне та якісне передавання, приймання, оброблення та зберігання різноманітних знаків, сигналів, письмового тексту, зображень, звуків оптичними, електропровідними, радіо та іншими системами.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
Знання основ мови SQL, мови DDL, мови DML, теорії складності алгоритмів, принципів проектування та реалізації алгоритмів, теоретичних основ статистики, базових принципів розробки програмного забезпечення по клієнт-серверній технології, основ розробки веб-сайтів. Володіти елементарними навичками проектування реляційних баз даних, написання запитів мовами SQL, DDL та DML, проектування алгоритмів для вирішення прикладних задач, розробки веб-сторінок та прикладних програмних додатків для взаємодії з базою даних, роботи з операційними системами сімейства Windows та сімейства Unix і налаштування додатків у них.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Організація баз даних» передбачає вивчення спеціалізованої мови програмування системи управління базами даних для розробки додаткового функціоналу бази даних, а також вивчення основ оптимізації запитів та додатків, які використовують бази даних. Дана дисципліна інтегрує попередньо здобуті теоретичні знання та практичні навички у сфері баз даних, формуючи цілісне уявлення про процес проектування, розробки, підтримки, аналізу продуктивності бази даних. Вивчення даної дисципліни дозволяє комплексно представити технологічні процеси обробки даних у реляційних базах даних, навчитися оптимізувати запити та автоматизувати деякі процеси обробки даних. Основна увага дисципліни зосереджена на вивченні та отриманні практичних навичок використання спеціалізованої мови програмування системи управління базами даних для створення додаткового функціоналу бази даних у вигляді збережених функцій та процедур, тригерів, принципи та особливості написання і застосування яких розглядаються на прикладі мови програмування PL/SQL СУБД Oracle.
Рекомендована та необхідна література
1. Date C.J. Database Design and Relational Theory: Normal Forms and All That Jazz. – Apress; 2nd ed. Edition, 2019. – 451 p. 2. Groff J.R., Weinberg P.N., Oppel A. SQL The Complete Reference. – McGraw Hill Professional; 3rd Edition, 2008. – 912 p. 3. Берко А.Ю. Системи баз даних та знань. Книга2 / Берко А.Ю., Верес О.М., Пасічник В.В. 2019. - 584 c. 4. Мулеса О.Ю. Інформаційні системи та реляційні бази даних. Навч.посібник. – Електронне видання, 2018. – 118 с. 5. Тарасов О.В. Клієнт-серверні технології СКБД Oracle. Мова SQL Oracle : навчально-практичний посібник для самостійної підготовки студентів з навчальної дисципліни "Організація баз даних та знань" для студентів напряму підготовки 6.050101 "Комп'ютерні науки" / О. В. Тарасов, В. В. Федько. – Х. : ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2015. – 384 с. (Укр. мов.) 6. Трофименко О.Г., Буката Л.М., Прокоп Ю.В. Бази даних: створення та опрацювання. – Одесса: Фенікс, 2016. – 226 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, лабораторні роботи, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Предмет інтегрує різні види робіт, включаючи самостійну роботу. Лабораторні та практичні роботи студент зобов’язаний захистити, виконавши індивідуальне завдання під час заняття і продемонструвавши результат викладачу. Для деяких тем передбачається захист робіт при командній роботі. Оцінка за роботу залежить від правильності виконання індивідуального завдання. Упродовж семестру, після завершення вивчення відповідних тем (змістовних частин), проводиться контрольне тестування або письмова контрольна робота. Під час семестру кожен студент також виконує індивідуальний проект, пов’язаний із проектуванням та розробкою бази даних для вибраної ним предметної області, яка включає тригери та розробку клієнтського інтерфейсу. Проект захищається комісії, бали за нього включаються до загальної кількості балів за семестр. Впродовж семестру студент може набрати максимально 60 балів, решту 40 балів студент може здобути на іспиті.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни