Сервіс-орієнтована архітектура програмних систем

Освітня програма: Комп'ютерні науки (Бакалавр)

Структурний підрозділ: Факультет інформаційних технологій

Назва дисципліни
Сервіс-орієнтована архітектура програмних систем
Код дисципліни
ВБ 2.10
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
8 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
4
Результати навчання
Використовувати інструментальні засоби розробки клієнт-серверних застосувань, проектувати концептуальні, логічні та фізичні моделі баз даних, розробляти та оптимізувати запити до них, створювати розподілені бази даних, сховища та вітрини даних, бази знань, у тому числі на хмарних сервісах, із застосуванням мов веб-програмування. Виконувати паралельні та розподілені обчислення, застосовувати чисельні методи та алгоритми для паралельних структур, мови паралельного програмування при розробці та експлуатації паралельного та розподіленого програмного забезпечення. Застосовувати сучасні технології автоматизації аналізу, проектування та розробки складних об'єктів та систем на різних етапах їх життєвого циклу. Використовувати знання та практичні навички з архітектури та технології розробки сучасних інтелектуальних програмних систем.
Форма навчання
Дистанційне навчання
Попередні умови та додаткові вимоги
Знати: існуючі технології розробки програмного забезпечення та їх моделі процесу розробки; основи процесу розробки програмного забезпечення, орієнтованого на архітектуру. Вміти: проектувати компоненти програмного забезпечення; інтегрувати компоненти в систему; використовувати основні принципи об’єктно-орієнтованого програмування при розробці програм складної структури.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна «Сервіс-орієнтована архітектура програмних систем» розглядає модульний підхід до розробки програмного забезпечення, що базується на використанні розподілених, слабо пов’язаних (англ. Low Coupling) замінних компонентів, оснащених стандартизованими інтерфейсами для взаємодії за стандартизованими протоколами. Програмні комплекси, розроблені відповідно до сервіс-орієнтованої архітектури, зазвичай реалізуються як набір веб-служб, взаємодіючих по протоколу SOAP, але існують й інші реалізації. Інтерфейси компонентів в сервіс-орієнтованої архітектури інкапсулюють деталі реалізації (операційну систему, платформу, мову програмування) від інших компонентів, таким чином забезпечуючи комбінування і багаторазове використання компонентів для побудови складних розподілених програмних комплексів, забезпечуючи незалежність від використовуваних платформ та інструментів розробки, сприяючи масштабованості і керованості створюваних систем.
Рекомендована та необхідна література
1. Єгорова І.М. Проектування та розробка Web-документів: навч. Посібник. Харків: ХНУРЕ, 2018. 264 с 2. Розробка застосунків Service-Oriented з допомогою WCF [Електронний ресурс] // Режим доступу: https://learn.microsoft.com/uk-ua/dotnet/framework/wcf/ 3. Docker [Електронний ресурс]// Режим доступу: https://eternalhost.net/blog/razrabotka 4. Kubernetes open-source system [Електронний ресурс]// Режим доступу: https://kubernetes.io/ 5. Офіційний сайт Docker. [Електронний ресурс]// Режим доступу: https://docker.com 6. Тузовський А.Ф. Проектування і розробка web-додатків [Електронний ресурс]// Режим доступу: https://stud.com.ua/97571/informatika/proektuvannya_i_rozrobka_web-dodatkiv
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, практичні заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
За лабораторні роботи та індивідуальні завдання для самостійного виконання, що подані не в зазначені під час видачі завдання терміни, оцінка знижується на 5% за кожні три дні запізнення (не враховуючи неділь). Протягом семестру проводяться дві поточні письмові контрольні роботи. Умовою отримання позитивної результуючої оцінки з дисципліни є досягнення не менш як 60% від максимально можливої кількості балів, при цьому, оцінка за результати навчання, передбачені пунктами 2, 3 не може бути меншою ніж 50% від максимального рівня. Максимальна кількість балів, яку може отримати студент за роботу протягом семестру становить 60 балів за 100-бальною шкалою. Підсумкове оцінювання – іспит, який проводиться в письмовій формі. Екзаменаційний білет складається з двох частин: тестової та аналітичної. Загальна оцінка за екзамен становить 40 балів за 100-бальною шкалою, з них 30 балів за тестову частину та 10 балів за аналітичну.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни