Супутникова метеорологія. Редакція 2019
Освітня програма: Метеорологія. Магістр.
Структурний підрозділ: Географічний факультет
Назва дисципліни
Супутникова метеорологія. Редакція 2019
Код дисципліни
ВБ 2.2.2
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
ПР02. Вміти застосовувати свої знання для визначення і вирішення проблемних питань і прийняття обґрунтованих рішень в метеорології .
ПР03. Вміти спілкуватися з фахівцями та експертами різного рівня інших галузей знань, у тому числі в міжнародному контексті, в глобальному інформаційному середовищі.
ПР07. Знати сучасні методи дослідження метеорології і вміти їх застосовувати у виробничій та науково-дослідницькій діяльності.
ПР12. Моделювати атмосферні процеси і явища, застосовуючи картографічні та математичні методи і геоінформаційні технології.
ПР13. Ідентифікувати та класифікувати відомі і реєструвати нові явища і процеси в атмосфері, їхні властивості та притаманні їм ознаки.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування обов’язкових дисциплін, що вивчаються на кафедрі метеорології та кліматології – Астрономія, Фізика атмосфери, Атмосферна оптика, Радіаційні процеси в атмосфері, Кліматологія, Синоптична метеорологія.
2. Знання теоретичних основ фізики, астрономії, фізичної географії, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами та процесами, що відбуваються в атмосфері, інформація про які надходить із різних джерел.
3. Володіння методами синтезу та аналізу інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Викладаються основні питання, що стосуються теоретичних основ і методологічних принципів отримання, опрацювання, інтерпретації та практичного використання інформації, що отримуюєься з метеорологічних штучних супутників Землі. Курс складається з трьох змістових модулів. Перший присвячений вивченню основам руху штучних супутників, типів орбіт метеорологічних супутників, сучасних технології отримання супутникових даних, методів первинної обробки супутникових зображень, основних видів супутникової гідрометеорологічної інформації та систем автоматизованої обробки супутникових даних.
Другий – безпосередньо основам візуального дешифрування зображень з метеорологічних супутників, огляду цифрових методів та технологій для покращення візуального дешифрування цифрових супутникових зображень, основним напрямам практичного використання результатів метеорологічного дешифрування супутникових зображень у синоптичному аналізі.
Третій - відновленню метеорологічних параметрів атмосфери та підстильної поверхні за багатоспектральними супутниковими даними та практичне використання цих даних у кліматологічних, агрометеорологічних та гідрологічних дослідженнях.
Рекомендована та необхідна література
1. Посібник з використання супутникової інформації у синоптичному аналізі. Під ред.
Кривобока О.А., Савченко Л.І., Мурмило Р.В., СD версія, 2009 р.
https://uhmi.org.ua/sat_img/posibnyk_satellite_info/zmist.htm
2. Антонов В.С. Короткий курс загальної метеорології. – Чернівці: Рута, 2004. – 363 с.
3.Настанова гідрометеорологічним станціям і постам. Випуск 3, ч.1: Метеорологічні
спостереження на станціях. – К.: Ніка-Центр, 2011. – 280 с.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Максимальна оцінка становить 100 балів, 60 із яких студент може набрати в ході семестрового контролю і 40 балів – на заліку (5 семестр) та іспиті (6 семестр).
У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1-2, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 3-4, у змістовий модуль 3 (ЗМ3) – тема 5. Обов’язковим для іспиту є знання про основні методи відновлення метеорологічних параметрів за супутниковими даними, дешифрування супутникових зображень та використання супутникових даних у чисельних моделях прогнозу погоди, кліматології, агрометеорології та гідрології.
Мова викладання
Українська
Викладачі
Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами
Кафедри
Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни