Інноваційні технології адаптації до змін клімату. Редакція 2019

Освітня програма: Метеорологія. Магістр.

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Інноваційні технології адаптації до змін клімату. Редакція 2019
Код дисципліни
ВБ 2.2.3
Тип модуля
Вибіркова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Другий
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
3 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
7
Результати навчання
Застосовувати свої знання для визначення і вирішення проблемних питань і прийняття обґрунтованих рішень в метеорології (ПРН-2) Вміти спілкуватися з фахівцями та експертами різного рівня інших галузей знань, у тому числі в міжнародному контексті, в глобальному інформаційному середовищі (ПРН-3) Розробляти, керувати та управляти проектами в метеорології та кліматології, оцінювати і забезпечувати якість робіт (ПРН-4) Демонструвати здатність до адаптації та дії в новій ситуації, пов’язаній з роботою за фахом, вміння генерувати нові ідеї в області наук про Землю (ПРН-10)
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1. Успішне опанування курсів з метеорології, кліматології, агрометеорології, урбометеорології, фізичної географії. 2. Знання теоретичних основ хімії, фізики, фізичної географії, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами та процесами, що відбуваються в природному середовищі. 3. Володіння методами синтезу та аналізу інформації.
Зміст навчальної дисципліни
Дисципліна присвячена вивченню іноваційних технологій адаптації галузей економіки до зміни клімату. Курс складається з двох модулів. У межах першого модулю розглядаються регіональні особливості прояву зміни клімату на території України та оцінюється вразливість різних галузей економіки та суспільства до цих змін. Розглядаються науково-теоретичні основи адаптації до зміни клімату, термінологія, класифікація видів адаптації, організаційна структура суб’єктів державної адаптаційної політики в Україні. Розглядається методологія програми дій з розробки адаптаційних заходів, критерії та індикатори для оцінки адаптаційних заходів, підходи до розробки адаптаційних заходів, що базуються на зниженні масштабів загроз і ризиків зміни клімату, на зниження вразливості, на підвищенні потенціалу адаптації. В другому модулі розглядаються методологічні підходи до вибору адаптаційних заходів на основі аналізу існуючих та майбутніх кліматичних ризиків та вразливості галузей економіки / регіонів / окремих населених пунктів з урахуванням сучасних проекцій кліматичних показників на середньострокову та віддалену перспективу. Вивчаються існуючі у світовій практиці адаптації підходи, заходи та технології, які можуть бути застосовані для впровадження в Україні. Студентам надається можливість ознайомитись з найкращими світовими технологіями адаптації до змін клімату таких галузей економіки як сільське господарство та виробництво харчових продуктів, водні ресурси, енергетика, транспорт, охорона здоров’я, туризм, міське середовище, ліси та ландшафти.
Рекомендована та необхідна література
1. Стратегія екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату на період до 2030 року. Схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 1363-р. Доступ: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1363-2021-%D1%80#n17 2. Devis O., Snizhko S., Trypolska G. TNA Adaptation (2021) Preparing a Technology Action Plan https://tech-action.unepdtu.org/wp-content/uploads/sites/2/2021/11/tap-report-ukraine-1.pdf. 3. Devis O., Snizhko S., Trypolska G. TNA TNA Adaptation (2020) Barriers Analysis and Enabling Frameworks https://tech-action.unepdtu.org/wp-content/uploads/sites/2/2020/06/baef-ukraine-adaptation.pdf 4. Devis O., Snizhko S., Trypolska G. TNA TNA Adaptation (2019) Technology Needs Assessment https://tech-action.unepdtu.org/wp-content/uploads/sites/2/2019/09/final-ukraine-tna-adaptation-report.pdf 5. Making the energy sector more resilient to climate change. Доступ: https://www.iea.org/publications/freepublications/publication/COP21_Resilience_Brochure.pdf
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекції, семінари, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Контроль здійснюється за модульно-рейтинговою системою. Максимальна оцінка становить 100 балів, 60 із яких студент може набрати в ході семестрового контролю і 40 балів – на заліку. У змістовий модуль 1 (ЗМ1) входять теми 1-4, у змістовий модуль 2 (ЗМ2) – теми 5-9.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Сергій Іванович Сніжко
Метеорології та кліматології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Метеорології та кліматології
Географічний факультет