Динамічна геоморфологія

Освітня програма: Геоморфологія та природопізнавальний туризм

Структурний підрозділ: Географічний факультет

Назва дисципліни
Динамічна геоморфологія
Код дисципліни
ОК 31
Тип модуля
Обов’язкова дисципліна для ОП
Цикл вищої освіти
Перший
Рік навчання
2023/2024
Семестр / Триместр
5 Семестр
Кількість кредитів ЕСТS
3
Результати навчання
ПР 1. Знати, розуміти і вміти використовувати на практиці базові поняття з теорії геоморфології, організації природопізнавального туризму, а також суміжних та світоглядних наук. ПР 3. Пояснювати особливості організації географічного простору залежно від рельєфу, сучасного та давнього геоморфогенезу території. ПР 5. Збирати, обробляти та аналізувати інформацію в області географічних наук, зокрема для вирішення завдань геоморфології, палеогеографії та природопізнавального туризму. ПР 7. Визначати основні характеристики, процеси, історію і склад ландшафтної оболонки в цілому та геоморфосистем зокрема. ПР 9. Аналізувати склад і будову природних і соціосфер, що входять до предметної сфери геоморфології та природопізнавального туризму на різних просторово-часових рівнях.
Форма навчання
Очна форма
Попередні умови та додаткові вимоги
1) успішне опанування таких навчальних дисциплін як «Фізика з основами геофізики», «Хімія з основами геохімії», «Геологія», «Геоморфологія», «Ландшафтознавство», «Метеорологія», «Гідрологія та океанологія» тощо; 2) вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки природних процесів, покомпонентно аналізувати природні умови території; 3) володіння елементарними навичками аналізу картографічних матеріалів різного змісту.
Зміст навчальної дисципліни
Предметом вивчення динамічної геоморфології є елементарний геоморфологічний процес як функціональна одиниця загального процесу формування та трансформації рельєфу земної поверхні. Суть динамічної геоморфології визначає комплекс питань, до яких відносять вивчення властивостей процесів рельєфоутворення та форм відповідного рельєфу, механізмів цих процесів, їх енергетичних характеристик; оцінка стану і перебігу процесів та їх порогових значень; аналіз закономірностей розміщення та парагенетичних зв’язків між окремими формами рельєфу, процесами та середовищем, в якому вони відбуваються. Знання з динамічної геоморфології мають важливе теоретичне та практичне значення, оскільки дають змогу ідентифікувати прояви різних морфодинамічних процесів в оточуючому середовищі, розрізняти різні генетичні групи та форми земної поверхні, що є підставою для проведення польових геоморфологічних досліджень та збору фактичного матеріалу під час проходження виробничої практики та підготовки кваліфікаційних робіт.
Рекомендована та необхідна література
1. Мізерський В. Динамічна геологія (загальна геологія). – Львів, 2011. 2. Погорільчук Н.М. Динамічна геоморфологія: навчальний посібник. Київ, 2022. 3. Сіренко І.М. Динамічна геоморфологія. Навчальний посібник. – Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2003. 4. Сіренко І.М. Динамічна геоморфологія: навчально-методичний посібник. – Львів: Лабораторія тематичного картографування; МВЦ географічного факультету, 2012. 5. Стецюк В.В., Ковальчук І.П. Основи геоморфології: підручник. Київ, 2005. 6. Динамическая геоморфология / Под ред. Г.С. Ананьева, Ю.Г. Симонова, А.И. Спиридонова: Уч. пособие. – М.: Изд-во МГУ. 1992.
Заплановані освітні заходи та методи викладання
Лекція, практичне заняття, самостійна робота
Методи та критерії оцінювання
Опитування у тестовій та письмовій формі, захист практичних робіт, контрольні тестові опитування, іспит. Максимальна кількість балів на іспиті – 40 балів, мінімальна кількість балів, що додаються до семестрових – 28 балів. Студенти, які набрали сумарно меншу кількість балів ніж критично-розрахунковий мінімум – 20 балів до складання іспиту не допускаються. Рекомендований мінімум для допуску – 32 балів.
Мова викладання
Українська

Викладачі

Ця дисципліна викладаеться наступними викладачами

Наталія Михайлівна Погорільчук
Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет

Кафедри

Наступні кафедри задіяні у викладанні наведеної дисципліни

Землезнавства та геоморфології
Географічний факультет